Skuteczność serwisu jest często głównym czynnikiem decydującym o zwycięstwie w meczu tenisowym czy całym turnieju. Z uwagi na fakt, że nie jest on poprzedzony żadnym innym odbiciem, to od serwującego w dużej mierze zależy przebieg kolejnych wymian. Precyzja, siła czy rotacja nadawana piłce, a także stopień ryzyka podejmowany przy pierwszym i drugim serwisie wymuszają na odbierającym przyjęcie defensywnej postawy skutkującej prostym returnem. To stwarza okazję do przejęcie inicjatywy, zagrania wyrzucających crossów i ataku siatki.
Wybór strategii serwisu jest rzeczą indywidualną, uwarunkowaną przez technikę, budowę somatyczną, ale szczególnie powinien wiązać się z rodzajem nawierzchni, na którym rozgrywany jest mecz, zdolnościami przeciwnika i w skrajnych przypadkach z warunkami panującymi na korcie. Badania pokazują, że najbardziej optymalnym modelem jest rozgrywanie własnych gemów serwisowych prezentując pierwszy i drugi serwis „wysokiego ryzyka”. W sytuacji gdy przeciwnik spodziewa się, że drugi serwis będzie słabszy lub porównywalny do pierwszego, a więc domyśla się jaki serwis przyjdzie mu odbierać, skuteczność takie modelu może okazać się niższa. W tym wypadku, lepszym rozwiązaniem byłoby wymienne zagrywanie ryzykownych i bezpiecznych serwisów, np. procentowy stosunek wszystkich drugich serwisów równy odpowiednio 80-20.
Analiza meczów Andy’ego Roddicka i Rafaela Nadala pokazała, że stosunek procentu wygranych punktów przy ryzykownym serwisie do procentu wygranych punktów przy bezpiecznym serwisie może sugerować wybór strategii serwisu, ale może się ona różnić na poszczególnych nawierzchniach. Wyższa wartość pierwszego ze wskaźników powinna skłaniać ku wykonywaniu obu serwów agresywnie.
W sytuacji, gdy zawodnika odbierającego uprzedzi się o rodzaju serwisu przed jego wykonaniem, procent wygranych punktów podającego powinien ulec obniżeniu. Zakładając, że serwujący zdaje sobie sprawę ze świadomości odbierającego o rodzaju serwisu, zaleca się jego wykonywanie w różnych proporcjach (agresywny i bezpieczny). Jeśli okazuje się, że widoczna jest przewaga bezpiecznego drugiego serwisu, returnujący powinien przygotowywać się za każdym razem jak do bezpiecznego serwisu. Odwrotna sytuacja powinna mieć miejsce przy przewadze podań ryzykownych.
Do analiz włączono również znaczenie aktualnego stanu gry. Jako najbardziej istotny określono punkt rozgrywany przy stanie 30-40, jak również przy przewadze odbierającego. Pomimo przekonania mówiącego, że im ważniejszy punkt tym bardziej spada prawdopodobieństwo jego wygrania przez serwującego, powinno się podejmować duże ryzyko, zagrywając oba serwisy agresywnie.
Powyższe badania pokazują jak niezwykle ważna jest analiza gry własnej, ale również przeciwnika. Uzyskane dane powinny być pobudką dla trenerów do prowadzenia głębokich analiz i wdrażania ich wyników do taktyki gry tenisistów.
Barnett T., Reid M., O’Shaughnessy D., McMurtrie D. Game theoretic solutions to tennis serving strategies. ITF Coaching and Sport Science Review 2012; 56 (19): 15-17.