Facebooktwitterlinkedin

Bóle głowy pochodzenia szyjnego

0

Bóle głowy są coraz częściej obserwowanym zjawiskiem we współczesnej cywilizacji  i należą do najczęstszych powodów konsultacji neurologicznych. Stanowią one poważny problem diagnostyczno-terapeutyczny. Według współczesnej literatury ok. 90% populacji przynajmniej raz w roku cierpi z powodu bólu głowy, 20% dorosłej populacji doznaje częstych bólów głowy w ciągu roku, a na przewlekłe bóle głowy cierpi od 2-5% populacji. Klasyfikacja opracowana przez International Headache  Society (IHS) wyróżnia ponad 80 różnych rodzajów bólów głowy, jednak szczególną uwagę należy poświecić samoistnym bólom głowy związanymi z dysfunkcjami i zaburzeniami odcinka szyjnego kręgosłupa.

Klasyfikacja bólów głowy

Klasyfikacja opracowana w 1988 przez International Headache Society (IHS) wyróżnia ponad 80 rodzajów bólów głowy podzielonych na 14 grup. W 2004 roku opublikowano drugie wydanie Międzynarodowej Klasyfikacji Bólów Głowy . W obu klasyfikacjach dokonano podziału bólów głowy na samoistne i objawowe. Wśród samoistnych wyróżnia się 4 kategorie, które obejmują migrenę, ból głowy typu napięciowego, klasterowy ból głowy i inne trójdzielno-autonomiczne bóle głowy oraz inne samoistne bóle głowy. Bóle głowy objawowe rozpoznawane i klasyfikowane są zgodnie z ich przyczyną chorobową. Algorytm  diagnozowania i klasyfikowania bólów głowy opiera się na ocenie częstości i czasu trwania napadów wg określonych kryteriów. Szczególną uwagę należy poświecić samoistnym bólom głowy, które mogą być związane z dysfunkcjami i zaburzeniami odcinka szyjnego kręgosłupa. Współczesny siedzący tryb życia człowieka naraża ludzkość na liczne przeciążenia, złe nawyki ruchowe wpływające na powstawanie patologii tkankowych w obrębie najwyższego odcinka kręgosłupa. Wśród przyczyn związanych z bólem głowy pochodzenia szyjnego wyróżnia się min.:

juice plus complete

 • zmiany strukturalne dotyczące krążka międzykręgowego,
 • zmiany zwyrodnieniowe trzonów kręgów, stawów Luschki,
 • zaburzenia pochodzenia naczyniowego,
 • niestabilność,
 • hipo/hipermobliność  w stawach
 • wzmożone napięcie mięśni głowy i szyi.

Wg. Mordalskiego można wyróżnić 4 najczęstsze rodzaje bólów głowy pochodzące z odcinka szyjnego kręgosłupa:

1) Atypowy ból twarzy -jest to zespól objawów, których obraz kliniczny charakteryzuje się bólem okolicy szczęki, lecz bez objawów neuralgii nerwu trójdzielnego. Badania wstrzykiwania blokady diagnostycznej w korzenie nerwowe skazują, że najczęstszym przyczyną bólu są zaburzenia na poziomie C3 kręgosłupa szyjnego. Mniejsza ilość pacjentów reagowała na blokady poziomu C2, C4 i C5.

2) Napięciowy ból głowy -określa się, że dotyczy on 31-74% populacji  jest najczęstszym samoistnym bólem głowy. Napięciowy ból głowy rzadziej dotyczy mężczyzn, a dane statystyczne wskazują, że najczęściej występuje u osób w średnim wieku . Ból zlokalizowany jest w okolicach skroni, często promieniuje od czoła do potylicy i jest określany jako tępy i uciskowy . Wg kryteriów ICHD-2 ból umiejscowiony jest obustronnie, ma niewielkie bądź umiarkowane nasilenie i co ważne aktywność fizyczna nie powoduje jego nasilenia. Nie jest przypisywany innym zaburzeniom, nie towarzyszą mu nudności, wymioty ani nadwrażliwość na światło. Może mieć charakter rzadki epizodyczny, częsty epizodyczny oraz przewlekły. Twierdzi się iż przyczyną bólu jest zła reakcja na obciążenie emocjonalne, które powoduje wzrost napięcia w mięśniach głowy oraz szyi.

3) Migrena –klasyfikacja ICHD-2 dzieli migreny na pięć głównych kategorii. Główne dwie grupy tworzy migrena bez aury oraz migrena z aurą.

 1. a) Migrena bez aury – Aby potwierdzić migrenę bez aury pacjent musi mieć co najmniej 5 napadów spełniających określone kryteria. Powinien charakteryzować się napadowym bólem głowy trwającym od 4 do 72 godzin. Dodatkowo powinien spełniać minimum dwa kryteria z:

1 – jednostronne umiejscowienie,

2 – pulsujący charakter,

3 – umiarkowany lub znacznie nasilony,

4 –aktywność fizyczna powoduje jego nasilenie

oraz jedno kryterium z:

1 – towarzyszące nudności i/lub wymioty,

juice plus

2 – nadwrażliwość na dźwięk i światło.

Udowodnione jest, że podczas bólów migrenowych których przyczyna tkwi w kręgosłupie nie będą występowały charakterystyczne aury zapowiadające napady migreny. Ból lokalizuje się w okolicy potylicznej i podpotylicznej głowy, oraz występują objawy z układu wegetatywnego, zaburzenia słuchu, równowagi, nudności, wymioty a także zaburzenia widzenia .

 1. b) Migrena z aurą – charakteryzuje się wystąpieniem co najmniej dwóch napadów bólowych spełniających określone kryteria wg ICHD -2. Przede wszystkim aura występuje bez niedowładu i składa się z minimum jednego z objawów tj.:

1 – zaburzenia widzenia, objawy nadmiarowe (plamki, linie, migające światełka ) oraz objawy ubytkowe,

2 – zaburzenia czucia (mrowienie, drętwienie),

3 – zaburzenia mowy.

Musi obejmować również minimum dwie cechy tj.:

1 – jednoimienne zaburzenia widzenia lub jednostronne zaburzenie czucia,

 2 – minimum jedna z cech aury, która rozwija się w ciągu 25 minut i/lub objawy aury następując po sobiew ciągu 25 minut,

3 – czas trwania aury wynosi 25 minut i mniej lub równe 60 minut. Charakterystyczne jest również to, że ból głowy ma początek w czasie aury lub wciągu 60 minut po jej zakończeniu.

4) Klasterowy ból głowy – jest to zespół bólowy dotyczący głównie populacji męskiej, a rozpowszechnienie choroby jest mniejsze niż 0,1 % populacji. Charakteryzuje się przerywanym i krótkotrwałym, lecz jednak bardzo silnym jednostronnym bólem głowy. Towarzyszą mu zaburzenia wegetatywne. Przez pacjentów określany jest, jako ostry, świdrujący, przeszywający. Największe nasilenie bólu osiągane jest w przedziale 10-15 minut i trwa średnio około godziny. Badania wykazały że podczas napadów u pacjentów z klastrowym bólem głowy, także występują bóle odcinka szyjnego kręgosłupa. Kolejną cechą jaka może skazywać na powiązania z szyją są zaburzenia funkcjonalne w najwyższych segmentach kręgosłupa. Podczas napadów ból lokalizuje się jednostronnie w okolicach oczodołu z charakterystycznym promieniowaniem do potylicy, karku i barków. Dodatkowymi objawami są zaczerwienienie i łzawienie oka oraz wyciek z nosa po stronie objawów.

Bibliografia

 1. Katarzyńska A., Domitrz Izabela. : Codzienny przewlekły ból głowy- historia, epidemiologia, klinika i przyszłość. Neurologia i Neurochirurgia Polska 2009; 43, 2: 155-161.
 2. Prusiński A.: Bóle głowy w praktyce podstawowej opieki zdrowotnej. Przew Lek 2004; 4: 20-29
 3. Mulligan B. R.: Terapia Manualna Techniki „NAG”, „SNAG”, „MWM” itp. Kraków 2012
 4. Chmielewski :  Wpływ  terapii  manualnej  na  zmniejszenie dolegliwości bólowych u chorych z migreną. Rehabil. Med.2011: 15 (4) s.2934.

#Bóle głowy pochodzenia szyjnego

#Bóle głowy pochodzenia szyjnego

#Bóle głowy pochodzenia szyjnego

Share.

About Author

Leave A Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.