Facebooktwitterlinkedin

CrossFit – na czym polega fenomen?

0

W celu przybliżenia definicji CrossFitu warto sięgnąć do podręcznika dla trenerów (The CrossFit Level 1 Training Guide), pracujących z tą formą treningu. Istotą CrossFitu jest wykonywanie ruchów funkcjonalnych z wysoką intensywnością. Jego celem jest uzyskanie jak największej sprawności ogólnej, która pozwoli zawodnikowi sprostać wyzwaniom z jakimi zmaga się w życiu codziennym. Każda jednostka treningowa jest wysoce zróżnicowana, poprzez ciągłą zmianę ćwiczeń, czas wykonywania ćwiczeń, użyty ciężar, wykorzystywany sprzęt lub miejsce gdzie odbywa się trening. Najczęściej zajęcia CrossFitowe odbywają się w pomieszczeniach zamkniętych tzw. boxach, aczkolwiek jeśli istnieje możliwość przeprowadzenia treningu w terenie wykorzystuje się naturalne warunki np. las, plaża. Funkcjonalność treningu polega na zastosowaniu ćwiczeń odwzorowujących czynności dnia codziennego, najczęściej są to:

 • Przysiady,
 • Martwy ciąg,
 • Podskoki,
 • Podciągnięcia,
 • Bieganie

Kolejną cechą charakterystyczną dla CrossFitu jest wykorzystanie prostych przyborów do ćwiczeń. W programie treningowym nie znajdziemy żadnych skomplikowanych maszyn, stosuje się jedynie piłki lekarskie, drążki, koła gimnastyczne, sztangi, kettle, skakanki lub drewniane skrzynie. Dlatego główne motto CrossFitu brzmi: „nie używamy maszyn, sami jesteśmy maszynami”. Ze względu na dużą intensywność każdego treningu CrossFit uważa się za aktywność, pozwalająca uzyskać najlepsze efekty. Sam w sobie jest połączeniem trzech składowych: treningu siłowego, wytrzymałościowego oraz gimnastyki. Takie połączenie stwarza zawodnikowi możliwość odnoszenia sukcesów nie w jednej, a kilku dyscyplinach. CrossFit ma zastosowanie nie tylko w sporcie, również w życiu codziennym, kiedy trzeba przynieść ciężkie zakupy, przestawić meble lub biec za autobusem.

juice plus complete

CrossFit jest aktywnością dla każdego, pozwala uzyskać wiele pozytywnych efektów. Wyróżniamy dwa rodzaje:

 • CrossFit sportowy – wiąże się z profesjonalnym uprawianiem sportu, złożonym z wielogodzinnych treningów opartych na nadludzkim wysiłku. Trening wykonuje się 6 razy w tygodniu, dlatego jest to dużym poświęceniem ze strony zawodnika i może skutkować wystąpieniem kontuzji.
 • CrossFit rekreacyjny – pozwala na poprawę zdrowia poprzez redukcję tkanki tłuszczowej, zwiększenie siły i masy mięśniowej, poprawę gibkości, szybkości, równowagi oraz precyzji. W czasie treningu wydzielają się endorfiny, które wpływają na poprawę samopoczucia. Organizm staje się silniejszy, przez co bardziej odporny na choroby i urazy.

Warto również wspomnieć o socjologicznym aspekcie uprawiania CrossFitu. Trening zawsze wiąże się z kontaktem z innymi osobami, które podzielają nasze zainteresowania. Kolejnym celem CrossFitu jest zachęcenie ludzi do wspólnego ćwiczenia i wspierania się w dążeniu do osiągnięcia treningowego celu. Obecnie mówi się o społeczności ludzi uprawiających CrossFit. Każdy trening rozpoczyna się i kończy w grupie, dzięki wzajemnej motywacji oraz dopingowaniu. Pozwala to na wytworzenie więzi między ćwiczącymi, dostarczając dodatkowej energii, o którą trudno w innych dyscyplinach sportu.

juice plus

Twórcą CrossFitu jest Amerykanin Greg Glassmann, który w 2001 r. uruchomił stronę internetową crossfit.com, gdzie udostępniał dokładne schematy treningów na każdy dzień. W 2003 r. rozpoczął program afiliacyjny i do 2005r. oprócz siłowni Glassmana istniało już 18 innych obiektów, gdzie ćwiczono ściśle z jego wytycznymi. Największa ekspansja popularności treningu CrossFit przypadała na lata 2005 – 2009. Obecnie istnieje 11 tys. afiliowanych boxów na całym świecie. Co roku w Stanach Zjednoczonych odbywają się międzynarodowe zawody CrossFitowe.

Opracowano na podstawie:

 1. Figaj D., Joanna Poczta J. Motywy podejmowania aktywności fizycznej na przykładzie osób trenujących CrossFit. Journal of Education, Health and Sport. 2016;6(6):95-106.
 2. The CrossFit Level 1 Training Guide, s.3, http://journal.crossfit.com/2010/05/crossfit-level-1-training-guide.tpl
 3. Murphy T.J., Sprawność. Siła. Witalność. Jak CrossFit zmienił moje życie, Wyd. SQN, 2014, ss 42-50
 4. http://www.crossfitvirtuosity.com/assets/glassman_factsheet.pdf

CrossFit – na czym polega fenomen?

CrossFit – na czym polega fenomen?

CrossFit – na czym polega fenomen?

Share.

About Author

Leave A Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.