Wielokrotnie zastanawiano się nad wpływem stosunku płciowego przed ważnym treningiem (względnie zawodami) na formę zawodnika. Czy warto powstrzymać się od tej naturalnej potrzeby ludzkiego organizmu w przypadku sportowców, czy zdecydowanie utrzymywać wstrzemięźliwość seksualną przed ważnym wydarzeniem sportowym…? Niejednokrotnie ten dylemat towarzyszy wielu osobom, którzy związali swoje życie na poważniej ze sportem wyczynowym. Jak się okazuje nie bez przyczyny…, ponieważ wg autora Connelly’ego sportowcy potrzebują więcej seksu niż osoby nie będące sportowcami.
Na szczęście i w tym przypadku w sukurs „przychodzi” nauka. Istnieje już wiele badań przeprowadzonych na różnych dyscyplinach sportu, gdzie zweryfikowano ten problem. Z kolei serbscy naukowcy postanowili zbadać grupę 37 chodziarzy wysokiej klasy z 6 europejskich krajów za pomocą kwestionariusza pytań (pośrednio). Dodatkowo 6 z tych osób zostało poddanych badaniu bezpośredniemu (stosunek seksualny oraz jego wpływ na wskaźniki wydolnościowe organizmu). Grupa badanych była w wieku 32 lata ±6.
Zawodnikom, którzy odbyli stosunek płciowy bezpośrednio po nim zmierzono poziom mleczanu (2,2 – 3,6 mmol/l), natomiast maksymalna ilość uderzeń serca na minutę wynosiła 140 ud/min, a ciśnienie krwi wzrosło o 30-50 mmHg. Następnie monitorowano tę grupę podczas wysiłku fizycznego 30min po, 12h i 48h później. Generalnie nie zanotowano znaczących zmian podczas wysiłku fizycznego o różnej intensywności. Tylko 30min po stosunku zawodnicy odczuwali nieznaczne osłabienie podczas pracy na intensywności 95% progu beztlenowego, ale nie miało to znacznego wpływu na realizowany program treningowy. Dodatkowo przy treningu zmiennym (w formie fartleku) zauważono subiektywny spadek tonusu mięśniowego, który nieznacznie zakłócał koordynację na pierwszym kilometrze treningu.
Rozpatrując wyniki przeprowadzonego kwestionariusza pytań stwierdzono, że więcej jak 90% respondentów uważa, że stosunek seksualny 12h przed treningiem nie ma żadnego negatywnego wpływu na uzyskane wyniki. Pomimo że ok. 40% zawodników miało gorsze samopoczucie 30min po stosunku na treningu, to zanotowano w ich przypadku niższe wskaźniki tętna. Stosunek 30min przed wysiłkiem lub zawodami jest praktykowany przez 1/6 zawodników, a 1/3 z nich twierdzi, że ma gorsze rezultaty po takiej „aktywności”.
Reasumując powyższe dane, nie można jednoznacznie stwierdzić, że stosunek seksualny ma negatywny lub pozytywny wpływ na osiągnięcia sportowca. Z większą dozą prawdopodobieństwa można jednak stwierdzić, iż aktywność seksualna 12h przed zawodami jest bezpieczniejsza niż w przypadku 30min przed, ponieważ nie powoduje senności i naturalnego chwilowego osłabienia (jak w przypadku 30min).
Często jego brak może natomiast doprowadzić do psychicznego wyczerpania oraz niepokoju wewnętrznego. Pozostawiam zatem otwarte pytanie, na które najlepiej odpowiedzieć sobie na własnym przykładzie. Jedno jest pewne, że różnice zdań będą zawsze i będą uwarunkowane od danej osobowości. Kończąc przytoczę dane, które potwierdzają jak bardzo rozbieżne są zdania w tej tematyce. Słynny Mohamed Ali unikał kontaktu seksualnego aż 6 tygodni przed ważną walką, natomiast znany piłkarz George Best przyznał, że zdarzały mu się stosunki seksualne nawet pomiędzy połowami meczu piłkarskiego. Wypada mieć zatem nadzieję, iż każdy indywidualnie dopasuje strategię postępowania w tej niezwykle ciekawej kwestii życia każdego sportowca.
Opracowano na podstawie:
- Pupiš M., Raković A., Savanović V., Kocić M., Stanković D.: SEXUAL INTERCOURSE AND RACE WALKING PERMORMANCE. In: WORLD RACE WALKING REAEARCH, Banska Bistrica 2011.
- Connelly J.: SLEEP, SEX AND THE ATHLETE: DO BEDROOM HABITS AFFECT ATHLETIC PERFORMANCE? In: American Fitness May-June, 1994 issue
Jeden komentarz
Pingback: Alkohol vs. Sport. Czy wysoki poziom sportowy jest możliwy tylko z bezwzględną abstynencją? | Bodyrelax