Facebooktwitterlinkedin

Dieta wysokowęglowodanowa a możliwości wysiłkowe hokeistów

0

Stosowanie diety wysokowęglowodanowej sprzyja zwiększeniu Dieta węglowodanowazapasów glikogenu (zarówno mięśniowego jak i wątrobowego) i jest szczególnie popularne wśród zawodników konkurencji wytrzymałościowych. Co ciekawe, „ładowanie węglowodanami” okazuje się być równie skuteczną interwencją żywieniową w przypadku zawodników gier zespołowych.

juice plus complete

Grupa naukowców ze Szwecji zbadała wpływ stosowania diety wysokowęglowodanowej (carbohydrate loading) na poziom zasobów glikogenu mięśniowego i możliwości wysiłkowych hokeistów. W badaniu uczestniczyli zawodnicy wchodzący w skład dwóch czołowych szwedzkich drużyn hokejowych. Zawodnicy zostali losowo przyporządkowani do dwóch grup: grupy eksperymentalnej (objętej dietą wysokowęglowodanową) i grupy kontrolnej (spożywającej dietę zbilansowaną).

    W trakcie badań pobrano zawodnikom trzykrotnie próbki biopsyjne z mięśnia czworogłowego uda, w następujących odstępach czasowych: po pierwszym meczu oraz przed drugim meczem i bezpośrednio po jego zakończeniu.

Stężenie glikogenu mięśniowego (wyrażone w mmol jednostek glukozy na kg mokrej masy mięśniowej) wynosiło: po pierwszym meczu 43+/-4 (u wszystkich graczy), przed rozpoczęciem drugiego spotkania 99+/-7 (w grupie eksperymentalnej) i 81+/-7 (w grupie kontrolnej), a po jego zakończeniu 46+/-6 (grupa eksperymentalna) i 44+/-5 (grupa kontrolna). Wyniki wykazały, że u zawodników stosujących dietę wysokowęglowodanową zaobserwowano skuteczniejszą odbudowę zasobów glikogenu mięśniowego w okresie międzymeczowym.

juice plus

Analiza gry zawodników wykazała korzystny wpływ stosowania diety o zwiększonej ilości węglowodanów u hokeistów.

Zawodnicy z grupy eksperymentalnej byli w stanie pokonać większy dystans w trakcie całego meczu, dłużej kontynuować grę w trakcie poszczególnych zmian, jak również utrzymywać większą prędkość jazdy.

Opracowano na podstawie:
Akermark C., Jacobs I., Rasmusson M., Karlsson J. (1996). Diet and muscle glycogen concentration in relation to physical performance in Swedish elite ice hockey players. International Journal of Sport Nutrition, 6: 272-84/ Dieta wysokowęglowodanowa

Dieta węglowodanowa

Dieta węglowodanowa

Dieta węglowodanowa

Share.

Leave A Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.