Facebooktwitterlinkedin

Fizjoterapia w medycynie estetycznej – liposukcja

0

Fizjoterapia w wyjątkowej dziedzinie, jaką jest medycyna estetyczna oraz specyfika pracy fizjoterapeuty w tym zakresie została opisana w artykule Fizjoterapia w medycynie estetycznej https://bodyrelax.pl/fizjoterapia-w-medycynie-estetycznej/

W poniższym artykule poruszona zostanie tematyka fizjoterapii prowadzonej po zabiegu liposukcji, czyli mechanicznego odsysania tłuszczu. Zabieg liposukcji ma na celu usunięcie niechcianej tkanki tłuszczowej z określonej partii ciała. Istnieje wiele sposobów przeprowadzenia tego rodzaju zabiegu, jest wiele możliwości odsysań oraz dużo urządzeń służących do tego celu. Jednak wszystkie rodzaje liposukcji wiążą się z koniecznością przerwania ciągłości skóry poprzez niewielkie nacięcia na skórze. Przez te małe otwory wprowadza się specjalnie skonstruowaną kaniulę połączoną z aparaturą ssącą. Podczas wykonywania zabiegu liposukcji chirurg, który steruje kaniulą wykonuje bardzo wiele energicznych ruchów, aby równomiernie usunąć tkankę tłuszczową. W wyniku tej procedury pod skórą powstają znaczne ubytki w tkance tłuszczowej w postaci licznych kanalików i rowków, które muszą się zagoić nie pozostawiając widocznych na skórze nierówności.

juice plus complete

Fizjoterapia w przypadku terapii po zabiegu liposukcji opiera się głównie na masażach. Z powodzeniem można stosować masaże manualne, drenaż limfatyczny oraz masaż podciśnieniowy. Terapia ta znacznie przyspiesza ustępowanie ubocznych skutków liposukcji takich jak obrzęk i stan zapalny tkanek. Stymulacja masażem przyspiesza regenerację, usprawnia mikrocyrkulację płynów, uelastycznia i poprawia napięcie skóry oraz pomaga w osiągnięciu równej powierzchni skóry po zabiegu operacyjnym. Niezwykle ważne jest mobilizowanie skóry po zabiegu, aby zapobiec wytworzeniu się patologicznych zrostów i blizn pod jej powierzchnią.

W pierwszym okresie po liposukcji pacjenci często uskarżają się na zaburzenia czucia powierzchownego w obszarze poddanym zabiegowi. Może to być całkowity brak czucia powierzchownego albo nadmierna tkliwość i bolesność. Intensywność masażu zawsze dobierana jest indywidualnie do pacjenta.

juice plus

Dodatkowo można opracować i zredukować wiotkość skóry za pomocą zabiegu falami ultradźwiękowymi UTIMS A3 lub fal radiowych RF FRAX. Dzięki tak holistycznej terapii możliwe jest osiągnięcie maksymalnych efektów oraz sprostanie oczekiwaniom pacjenta.

Piśmiennictwo:

  1. Szwedo J.: Fizjoterapia po zabiegach chirurgii estetycznej. Praktyczna Fizjoterapia i Rehabilitacja, 93(2018): 40-44.
  2. https://bonadea-krakow.net.pl
Share.

About Author

Leave A Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.