Koncepcja pływania kraulem metodą Total Immersion została zaproponowana przez amerykańskiego trenera pływania – Terry’ego Laughlina. Metoda TI to nie tylko nowatorskie podejście do techniki pływania, ale również specyficzna filozofia pływania i odmienny, od tradycyjnego, sposób postrzegania środowiska wodnego i „zawieszonego” w nim ciała pływaka.
Główną domeną koncepcji TI jest dążenie do optymalizacji efektywności i ekonomii pływania poprzez minimalizowanie oporów wody, dążenie do uzyskania równowagi ciała pod wodą, jak również do wyrobienia (często wielomiesięczną, a nawet kilkuletnią pracą) specyficznego czucia wody, umożliwiającego wyrobienie nawyku „zakotwiczania” ręki w wodzie.
Autor metody Total Immersion w swoim podręczniku poświęconym tej metodzie podkreśla korzyści wynikające z pływania metodą TI, do których należy zaliczyć m.in.:
- mniejszą (w porównaniu z tradycyjną techniką) częstość cykli ruchowych ramion i nóg,
- wydłużenie kroku pływackiego (definiowanego jako dystans pokonywany w jednym cyklu ruchowym),
- zwiększenie ekonomii pływania (poprzez wykonywanie mniejszej liczby cykli ruchowych na określonym dystansie w porównaniu z pływaniem kraulem tradycyjnym),
- minimalizację ryzyka wystąpienia nadmiernego zmęczenia organizmu podczas pływania (dążenie do czerpania z pływania większej przyjemności).
Kraul metodą Total Immersion
W metodzie TI ciało pływaka dąży do uzyskania optymalnej pozycji opływowej pod wodą, a poprzez wydłużenie czasu trwania fazy napłynięcia z ramieniem wyciągniętym do przodu uzyskiwana jest względna równowaga ciała sprzyjająca odciążeniu kończyn dolnych i wykorzystaniu siły grawitacji podczas generowania napędu.
Spokojna praca ramion i wydłużona faza poślizgu powodują, że pływanie kraulem metodą TI jest spokojniejsze, w mniejszym stopniu angażuje napędową pracę nóg i ramion, a w efekcie minimalizuje zużycie energii.
Terry Laughlin wskazuje na większą ekonomię pływania kraulem metodą TI podając własne przykłady, m.in. z zawodów w pływaniu długodystansowym, podczas których przepływał określony dystans z blisko o połowę mniejszą liczbą cykli ruchowych niż pozostali zawodnicy (pływający w większości metodą tradycyjną).
W kraulu metodą TI istotne jest cierpliwe doskonalenie techniki pływania w długotrwałym procesie treningowym. Autor podaje przykłady jak z roku na rok był w stanie przepływać długość basenu przy coraz mniejszej liczbie wykonanych ruchów, mimo, iż osiągany czas pokonania tego dystansu był podobny.
W technice pływania kraulem opartej na metodzie TI, niezwykle istotna jest optymalna rotacja wzdłuż linii ciała z jednej strony na drugą. Terry Laughlin porównuje ten element techniki do sposobu w jaki wybitni kolarze wykorzystują masę swojego ciała balansując z jednej strony na drugą podczas stromych górskich podjazdów.
Foto: Pozycja “łyżwiarska” na podłożu.
Źródło: „Pływanie dla każdego”. T. Laughlin, wyd. Zielonka, 2007
Autor wskazuje, że poszczególne ruchy w ramach techniki w kraulu metodą TI powinny być wykonywane w całkowitym rozluźnieniu ciała i powinny charakteryzować się lekkością.
Elementem odróżniającym technikę kraula opartą na metodzie TI od techniki tradycyjnej jest spokojniejsza praca kończyn dolnych. Nogi powinny współgrać harmonijnie z pracą ramion, ponieważ jedynie wtedy wzajemna praca obu kończyn będzie maksymalnie efektywna. Laughlin odwołuje się do przykładu podawanego przed laty przez trenera Jamesa Counsilman’a, który porównywał niezrównoważoną pracę nóg i ramion do samochodu, w którym napęd przednich kół wynosiłby 50 km/h, a tylnych 30 km/h. W tym przykładzie, wypadkowa prędkość nie będzie wynosiła 80 km/h (jako suma obydwu napędów) lecz mniej niż 50 km/h, ponieważ tylne koła generują znaczny opór.
Analogia wobec techniki pływania jest podobna – jeżeli pływak nadmiernie mocno pracuje nogami, to w pewnym momencie zamiast wspomagać napędową pracę ramion, generuje nogami dodatkowe opory i niepotrzebnie zużywa znaczne zasoby energii.
Foto: Opływowa pozycja ciała pływaka dążąca do uzyskania równowagi i przeszywania wody.
Źródło: „Pływanie dla każdego”. T. Laughlin, wyd. Zielonka, 2007
Zaproponowana technika pływania kraulem metodą Total Immersion jest ciekawym ujęciem techniki pływania i może być interesująca zwłaszcza dla osób ukierunkowanych na aktywność rekreacyjną ze względu na stosunkowo niewielką intensywność pływania. Ponadto, pływanie metodą TI może również stanowić wzbogacenie treningu zawodników wyczynowych, jako istotny element doskonalący zdolności koordynacyjne i czucie wody.
Opracowano na podstawie:
Pływanie Sportowe. E. Bartkowiak, Biblioteka Trenera, COS Warszawa, 1999.
Pływanie dla każdego. T. Laughlin, Zielonka 2007.
Kraul metodą Total Immersion
Kraul metodą Total Immersion