Osoby, które mają wyższą wydolność fizyczną mogą być w mniejszym stopniu narażone na problemy ze snem – taki wniosek wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z University of Georgia (USA) i opublikowanych w piśmie “Medicine & Science in Sports & Exercise”.
Podczas analizy wzięto pod uwagę dane pochodzące z badań Aerobics Center Longitudinal Study, w których uczestniczyło ponad 8 tys. osób (7368 mężczyzn i 1155 kobiet) w wieku od 20 do 85 lat. Badania trwały 35 lat. Obserwacje odbywały się w latach 1971-2006, podczas których oceniano stan zdrowia uczestników oraz badano wydolność fizyczną na bieżni mechanicznej (podczas czterech wizyt w klinice średnio co dwa lata). Na początku obserwacji żadna z badanych osób nie uskarżała się na problemy ze snem.
Wraz z upływem czasu u wielu uczestników wydolność pogarszała się. Przeprowadzane regularnie przez lekarzy wywiady wykazały, że u osób w wieku 51-56 lat wraz ze spadkiem wydolności wzrastał problem zaburzeń snu.
Główny autor badań – Rodney Dishman – podkreślił, że w wieku około 45 lat zaczynamy tracić sprawność fizyczną, jeśli nie ćwiczymy regularnie. Zaznaczył również, że dorosłe osoby powinny poświęcać na umiarkowaną aktywność fizyczną minimum 150 minut tygodniowo do której można zaliczyć spacer lub minimum 75 minut tygodniowo, jeżeli jest to aktywność intensywna np. jogging, jazda na rowerze i pływanie. przyczyny zaburzeń snu
Opracowano na podstawie: przyczyny zaburzeń snu
Dishman RK, Sui X, Church TS, Kline CE, Youngstedt SD, Blair SN. Decline in Cardiorespiratory Fitness and Odds of Incident Sleep Complaints. Med Sci Sports Exerc 2014 Sep 9. Epub 2014 Sep 9.