Facebooktwitterlinkedin

Nowoczesne technologie w treningu sportowym – fitLight Trainer ™

0

Środki służące do podnoszenia umiejętności sportowców z biegiem lat ulegają modyfikacjom. Ogólnie znane przyrządy czy sprzęt sportowy ulegają ulepszeniu, zwiększeniu wydajności i przydatności w treningu sportowym. Jednym z wprowadzonych w ostatnich latach na rynek sportowy produktem służącym rozwijaniu podstawowych cech motorycznych zarówno sportowców, jak i innych osób jest fitLight Trainer ™.

CO TO ZA URZĄDZENIE?

juice plus complete

FitLight Trainer™ to system zawierający w swojej wersji podstawowej osiem świateł LED, które mają kształt krążków o średnicy około 8 cm. Każdy krążek posiada liczne małe żarówki w różnych barwach. Sterowanie i programowanie wykonywane są na tablecie, na którym można ustawić: kolor świateł, prędkość zmiany kolejnych świateł, częstotliwość zmian. Każdy pojedynczy ruch jest rejestrowany poprzez wbudowaną fotokomórkę i zapisywany w pamięci oprogramowania, co umożliwia obserwację wyników na ekranie komputera. FitLight Trainer jest systemem działającym bezprzewodowo. Możliwość przypięcia, położenia krążków jest dowolna z racji zamontowanego uchwytu. Pachołki, bramki, ściana, drabinki przyścienne są miejscami, gdzie poszczególne krążki mogą zostać przytwierdzone.

CO POMAGA KSZTAŁTOWAĆ?

System fitLight Trainer pochodzenia kanadyjskiego jest przeznaczony nie tylko dla osób zajmujących się sportem i aktywnością fizyczną. Korzystają z niego także fizjoterapeuci oraz lekarze w pracy z pacjentami. Siły zbrojne oraz służby mundurowe również znajdują pomoc przy stosowaniu urządzenia. Szybkość, czas reakcji, dokładność, zwinność, wytrzymałość, orientacja przestrzenna, podzielność uwagi to niektóre ze zdolności, które dzięki działaniu systemu fitLight Trainer mogą być rozwijane i kształtowane. Zatem każda dyscyplina sportowa, w której potrzebny jest trening sprzyjający poprawie wyżej wymienionych zdolności odnajduje w bezprzewodowym systemie treningową pomoc. Kluby NBA, angielskie kluby piłkarskie ze światowej czołówki, mistrz Polski w siatkówce to jedne podmiotów z wielu, które w swoim treningu wprowadzają urządzenie jakim jest fitLight Trainer.

juice plus

DONIESIENIA Z BADAŃ NAUKOWYCH

Badania naukowe potwierdzają, że stosowanie w systemie szkolenia urządzenia fitLight Trainer jest korzystne i poprawia wyniki, szczególnie szybkość reakcji oraz orientację przestrzenną. Kierowcy Formuły 1 stosując system fitLight, poprawili wyniki osiąganego czasu reakcji. Także w zajęciach ruchowych dla najmłodszych system ten ma swoje zastosowanie, jest atrakcyjny i ciekawy. Badano dzieci z ADHD oraz autyzmem, u których z powodzeniem dzięki stosowaniu omawianego urządzenia rozwijano selektywność informacji, koncentrację oraz podzielność uwagi. Duńscy naukowcy przeprowadzili badania na temat wpływu treningu z fitLight Trainer w kontekście oceny fizjologicznych reakcji organizmu. Stwierdzono, że stosowanie w treningu sportowym fitLight Trainer jest doskonałą alternatywą dla aktywności w każdej dyscyplinie sportowej. Stwierdzono, że usprawnianie organizmu przejawia się w reakcjach układu krążenia oraz w pracy mięśni u wyspecjalizowanych sportowców. Rezultaty badań, przede wszystkim pomiaru poziomu mleczanu we krwi, wskazały także wysokie wymagania energetyczne mięśni w treningu na fitLight Trainer.

Wydaje się, że system fitLight Trainer jest przeznaczony dla każdego, kto w jakikolwiek sposób związany jest z ruchem, aktywnością fizyczną czy sportem zawodowym. Przedział wiekowy w tym przypadku również nie stanowi problemu. Jedynym mankamentem wydaje się cena oraz dostępność urządzenia. W Polsce obecnie (na dzień 17.08.2015) nie ma dystrybutora tego sprzętu. Pozostaje pozyskanie urządzenia z innych krajów. W Europie siedziba znajduje się w Danii, natomiast główna baza firmy mieści się w Kanadzie.

Opracowano na podstawie:
1. Ryan Larsen, Active Institute, Aarhus, Denmark June 2012, Ph.D. Project Manager Active        Institute
2. Dr. Jakob Freil – Focus in Action – Special Pedagogy with Light Training
3. http://www.fitlighttraining.com/

Share.

About Author

Leave A Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.