Pływackie kluby Masters należą do grupy organizacji sportowych zrzeszających grono osób dorosłych i starszych, biorących udział w cyklicznie rozgrywanych zawodach pływackich. Głównym celem ruchu Masters jest promocja sprawności fizycznej, przyjaźni, porozumienia oraz współzawodnictwa (Przepisy Pływania Masters PZP).
Tym samym, idea promocji aktywności fizycznej wśród osób dorosłych i starszych sprzyja realizacji wartości kultury fizycznej, których odkrywanie i przeżywanie wiąże się z poziomem rozwoju psychicznego i fizycznego jednostki oraz z posiadaniem pewnych sprawności i umiejętności cielesnych (Juszkiewicz 2008, Dąbrowski 1996).
Prozdrowotny charakter aktywności ruchowej i korzystny wpływ na dobrostan organizmu człowieka sprzyjają realizacji wartości witalnych i utylitarnych. Obserwowana pozytywna zależność między poziomem wydolności fizycznej człowieka a jakością życia świadczy o korzystnym wpływie systematycznej aktywności ruchowej na stan zdrowia i sprawność fizyczną człowieka w dalszych latach jego życia (Taylor i Johnson, 2007, Wilmore i Costill, 2004). Pływanie jest doskonałą formą aktywności fizycznej, ponieważ za sprawą wykorzystania właściwości fizycznych wody możliwe jest kształtowanie siły i wytrzymałości mięśniowej w warunkach sprzyjających odciążeniu stawów kończyn dolnych, biodrowych i międzykręgowych. Wśród osób dorosłych i starszych zaangażowanych w treningi pływackie o charakterze zarówno rekreacyjnym, jak i wyczynowym, obserwuje się znacznie mniejsze ryzyko występowania przewlekłych schorzeń w porównaniu z osobami nieaktywnymi ruchowo w tym samym wieku (Cooper i wsp., 2007).
Wartości perfekcjonistyczne pływania Masters są znamienne w wysokim poziomie sprawności fizycznej i technicznej zawodników oraz w fenomenalnych rezultatach osiąganych podczas zawodów pływackich. Rekordowe wyniki w grupach 70-80-cio latków okazują się być często nieosiągalne dla wielu młodych zdrowych osób, które pływalnię „odwiedzają” sporadycznie, natomiast najlepsze rezultaty 40-60-latków są poza zasięgiem większości studentów Akademii Wychowania Fizycznego.
Wspólne treningi, zawody i obozy „Mastersów” sprzyjają realizacji i wzmacnianiu wartości egzystencjalnych, decydujących o istnieniu i przynależności do określonej grupy społecznej (Lipiec 1992). Ponadto, wartości socjokulturowe realizowane są we wzajemnych relacjach i kontaktach międzyludzkich „dojrzałych” pływaków, dla których uczestnictwo w treningach i zawodach sportowych ma charakter zarówno rywalizacyjny, jak i towarzyski. Dla wielu z nich, a zwłaszcza tych, którzy trenowali pływanie w okresie młodości, udział w zawodach z cyklu Masters stwarza dogodną okazję do spotkania się „po latach” z dawnymi rywalami.
Piękno sportu pływackiego wyrażanego w pływaniu Masters sprzyja realizacji wielu wartości kultury fizycznej. Ogólna dostępność i możliwość uprawiania tego sportu sprawia, że staje się on uniwersalną formą aktywności fizycznej dla szerokiej rzeszy społeczeństwa niezależnie od wieku i płci.
-Andrzej.
Literatura:
- Cooper LW., Powell AP., Rasch J. Master’s Swimming: An Example of Successful Ageing in Competitive Sport. Current Sports Medicine Reports, 2007. 6: 392-396.
- Dąbrowski K. W poszukiwaniu zdrowia psychicznego. Warszawa, 1996.Juszkiewicz M. Pływanie w kategoriach wartości. Kraków, 2008.
- Lipiec J. W przestrzeni wartości: studia z ontologii wartości. Kraków, 1992.
- Przepisy Pływania Masters PZP; www.kania.opole.pl/m/org/regulamin-masters-polska.pdf
- Taylor A., Johnson M. Physiology of Exercise and Healthy Ageing. Human Kinetics, 2007.
- Wilmore JH., Costill DL. Physiology of Sport and Exercise. 3rd edition, Human Kinetics, 2004
2 komentarze
Witam szanowna brac pływacka a zwłaszcza Mastersów. Po przeczytaniu powyższego artykułu postanowiłem napisac cos o sobie. Jestem Mastersem od wielu lat, bo przekroczyłem już 70-kę. Pływam stystematycznie od wielu lat (ponad 10) 2 razy w tygodniu po 1godz. Moje pływanie to przede wszystkim pływanie rekreacyjne. Najchętniej pływam kraulem, grzbietem i trochę żaba. Za namowa znajomych spróbowałem zmierzyc się z rówieśnikami w zawodach Mastersów w październiku (2012r) w Konstancinie. Okazało się, że niektóre biegi wygrałem i miałem z tego wiele satysfakcji. Należy zaznaczyc, że wygrane dystanse dotyczyły moiego przedziału wiekowego. Mimo to zdaję sobie sprawę, że uzyskane wyniki sa mało rewelacyjne i chciałbym je jeszcze poprawic. 400m kraulem przepłynałem w 7,40min, 200m – 3.30min i 100 – 1,35min. W zawodach za rok – chciałbym spróbowac się ponownie. W zwizku z tym chciałbym do tej mojej “rekreacji” właczyc elementy treningu sportowego. Chciałbym pływac trochę szybciej. I tu miałbym prośbę do trenera pływackiego orientujacego się w treningu “Mastera” takiego jak ja o podpowiedzenie co powinienem dodac lub zmienic, aby pływac coraz szybciej.
Z uszanowaniem Leonard.
Panie Leonardzie, biorac pod uwagę Pana wyniki, które Pan opisał, to należy przyznac, że sa to wyniki bardzo dobre.
Wyglada na to, że poziom polskiego pływania Masters jest coraz wyższy 🙂
Biorac pod uwagę częstośc treningów (2 x w tygodniu), należało by się zastanowic czy ma Pan warunki na dołaczenie trzeciego treningu – w formie treningu siłowego.
Zarówno u kobiet, jak i mężczyzn po 70 roku życia, maleje siła i masa mięśniowa. Jest to spowodowane m.in obniżeniem stężenia hormonów anabolicznych (testosteron, IGF-1 i hormon wzrostu).
Maleje przekrój poprzeczny (średnica) włókien mięśniowych typu II (szybkokurczliwych).
Jednakże poprzez systematyczne treningi zmiany te można skutecznie spowolnic – ponieważ organizm po upływie 70 roku życia reaguje na bodziec treningowy w podobny sposób jak organizm młodego człowieka, jednak w ograniczonym zakresie.
Proponowałbym Panu:
– dołaczenie trzeciej jednostki treningowej o charakterze siłowym (siłownia lub trening siłowy w wodzie – z płetwami lub “łapkami” na dłonie);
– modyfikację treningów poprzez dołaczenie metody zmiennej – polegajacej na przepływaniu określonych zadań (dystansów) ze zmienna intensywnościa (np. 50m pływane mocno na 90% możliwości maksymalnych i bezpośrednio po tym 75m luźno odpoczynkowo; całośc powtarzana x 3-5 razy
– warto również dołaczyc w treningu metode interwałowa, tzn. jak w ww. przykładzie po każdej 50-tce 45-60 sek przerwy, i ponowne wykonanie zadania.
Zarówno dystans zadań pływanych intensywnie, jak również czas przerw odpoczynkowych można w dowolny sposób zmieniac – w zależności od celu treningu.
Jeżeli chciałby Pan rozwija swoje możliwości w zakresie pokonywania dłuższych dystansów (200 i 400m), to należałoby wydłużyc dystans zadań intensywnych i jednocześnie zmniejszy ich intensywnośc (z 95% do np. 80%).
Warto również skonsultowac prowadzone treningi z trenerami z lokalnych klubów Mastersów, aby zoptymalizowac prowadzone treningi w oparciu o ich nabyte doświadczenie w pracy treningowej 🙂
Serdecznie pozdrawiam i wybitnych wyników życzę!
-Andrzej.