Facebooktwitterlinkedin

Refleksoterapia stopy

0

Refleksoterapia stóp wykorzystuje metody oparte na ucisku określonych miejsc na stopach, odpowiadających położeniu poszczególnych narządów naszego organizmu. Jako naturalna metoda terapeutyczna umożliwia leczenie całego ciała. Refleksolog, za pomocą ucisku dostarcza bodźców terapeutycznych, w celu uruchomienia mechanizmów samoregulacji. Taki sposób stymulacji potencjału zdrowotnego wywołuje zmiany fizjologiczne w organizmie. Obszar objęty terapią dotyczy: masażu podeszwy oraz grzbietu stopy, palców, kostek, łydek i okolicy kolana.

Refleksoterapia jest kompleksową formą leczenia, wymaga traktowania człowieka jako niepodzielnej całości, jego ciała, umysłu oraz ducha. Celem refleksologa jest dążenie do odzyskania przez pacjenta stanu równowagi, a przede wszystkim zdrowia. Refleksoterapia oddziałuje korzystnie na wszystkie 3 poziomy funkcjonowania organizmu: fizyczny, psychiczny oraz duchowy.

juice plus complete

Sztuka refleksoterapii wywodzi się z Chin i liczy sobie ok. 5000 lat, natomiast jej obecna forma opiera się na nowożytnej wiedzy z zakresu anatomii i fizjologii człowieka. Masaż refleksyjny stóp dotyczy receptorów zlokalizowanych na niewielkich powierzchniach strony podeszwowej i grzbietowej stopy. Na każdej stopie znajduje się ok. 67 receptorów, ich pobudzenie wywołuje reakcje odruchowe w odpowiadającym im narządom oraz częściom ciała. Przebieg tych reakcji jest kontrolowany przez somatyczny i autonomiczny układ nerwowy.

Zabieg rozpoczyna się od fazy przygotowawczej, w której pacjent bierze ciepłą kąpiel stóp, mającą na celu odświeżenie oraz rozluźnienie stopy. Kolejnym etapem jest masaż rozluźniający wykonywany przez terapeutę. Intensywność zabiegu wzrasta i w części właściwej bazuje na silnym ucisku, skupiającym się na receptorach. Każda sesja kończy się ponownym masażem relaksacyjnym.

juice plus

Działanie terapeutyczne masażu refleksologicznego polega na pobudzeniu miejscowego krążenia krwi w miejscu masowanym, co z kolei wpływa na krążenie w całym organizmie. Dzięki temu możliwy jest transport krwi wraz z tlenem i substancjami odżywczymi do narządu odpowiadającego miejscu masowanemu. Prowadzi to do wywołania reakcji odruchowej w narządzie lub części ciała bezpośrednio związanej z miejscem opracowywanym.

Wyróżniamy 3 teorie tłumaczące mechanizm terapeutycznego działania masażu refleksologicznego stóp – mechaniczna, odruchowa i hormonalna.

  • Teoria mechaniczna – opisuje wpływ ucisku oraz tarcia w miejscu masowanym, na reakcję ogólnoustrojową zachodzącą w organizmie. W wyniku czego dochodzi do poszerzenia światła naczyń krwionośnych i zwiększenia przepływu krwi i chłonki przez naczynie. Zwiększony przepływ krwi obserwuje się zarówno w miejscu masowanym, jak i w naczyniach odległych.
  • Teoria odruchowa – dotyczy wpływu bodźcowego masażu stóp na mechanoreceptory, baroreceptory, termoreceptory i chemoreceptory. Prowadzi to do zwiększenia przepływu krwi między włośniczkami, a płynem tkankowym. Jest to możliwe dzięki pobudzeniu ośrodków w rdzeniu kręgowy, odpowiedzialnych za napięcie mięśniówki naczyń krwionośnych.
  • Teoria hormonalna – pod wpływem masażu dochodzi do zwiększonego wydzielania histaminy, odpowiedzialnej za rozkurczanie mięśniówki ścian naczyń krwionośnych, dając zwiększony przepływ krwi przez naczynia.

    refleksoterapia

Opracowano na podstawie:

  1. Nowotczyński D., Tkachenko H., Kurhaluk N. Ocena funkcjonalna układu sercowo –naczyniowego kobiet i mężczyzn w różnym wieku po wykonaniu refleksologicznego masażu stóp. Słupskie Prace Biologiczne, 2014;11;125-145.
  2. Magiera L. Klasyczny masaż leczniczy. Wyd. Bio-Styl, 2012. Kraków.
  3. http://studioholistyki.pl/refleksoterapia-akupresura-stop.html

Refleksoterapia stopy

Refleksoterapia stopy

Share.

About Author

Leave A Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.