Facebooktwitterlinkedin

RICE czy POLICE?

0

Do tej pory wiele mówiło się o tym, aby po leczenie kontuzjidoznaniu urazu trzymać się zasady RICE (Rest Ice Compression Elevation), ewentualnie drobnej modyfikacji czyli PRICE (Protection Rest Ice Compression Elevation).

Zgodnie z tą zasadą zaprzestanie wysiłku zapobiega dalszemu uszkodzeniu tkanek miękkich; chłodzenie zmniejsza ból, usprawnia mikrokrążenie oraz hamuje uszkodzenie tkanki przez rozwijający się proces zapalny; ucisk zmniejsza bolesność i obrzęk; uniesienie kontuzjowanej kończyny pozwala na zmniejszenie obrzęku.

juice plus complete

Najnowsze badania naukowe opublikowane w British Journal of Sports Medicine mówią jednak o tym, że dotychczas używany akronim należy zmienić na POLICE (Protection Optimal Loading Ice Compress Elevation). Zmiana jest niewielka, ale bardzo istotna. Odpoczynek został zastąpiony przez optymalne obciążanie.

Badacze z Uniwersytetu Ulster wykazali, że unieruchomienie kontuzjowanego obszaru może wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Długotrwałe unieruchomienie stawu doprowadza do zrostów, osłabienia siły, obniżenia wytrzymałości mięśni i pogorszenia propriocepcji (kontroli i równowagi). Zatem optymalne obciążenie będzie stymulować procesy lecznicze w kościach, mięśniach, więzadłach, itd. Skurcze mięśni pomogą w redukcji obrzęku.

Kluczowe w tym przypadku jest słowo optymalne. Ważne jest, aby mobilizować i obciążać miejsce urazu w sposób kontrolowany.

juice plus

Uszkodzony rejon ciała powinien się poruszać, ale nie można doprowadzać do wystąpienia ruchów w kierunku, który doprowadził do urazu. W przypadku urazu skręcenia do szpotawości stawu skokowego, należy zabezpieczyć staw przed nadmiernymi ruchami w kierunku szpotawości i zgięcia podeszwowego. Można to wykonać np. wiążąc bandaż na ósemkę. W przypadku niewielkich skręceń (I° i II° w skali American Medical Association) dopuszczalne jest chodzenie i obciążenie kontuzjowanej kończyny dolnej.

Zasada POLICE nie ma zastosowania w przypadku złamań, kompletnych zerwań ścięgien, itd. Konieczna jest wtedy interwencja chirurgiczna.

Opracowano na podstawie:

Bleakley CM., Glasgow P., MacAuley DC. PRICE needs updating, should we call the POLICE?. Br J Sports Med 2012; 46 (4):220–221.

 

Share.

About Author

Leave A Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.