Problem zaburzeń psychicznych wśród sportowców był już tematem badań naukowych, jednak naukowcy z Francji jako pierwsi postawili pytanie – czy istnieją różnice między zawodnikami i zawodniczkami, a także czy rodzaj uprawianej dyscypliny ma w tym przypadku znaczenie?
Badanie zostało przeprowadzone na reprezentatywnej grupie sportowców najwyższego poziomu. Około 17% zawodników cierpiało w momencie badania lub krótko przed na zaburzenia o charakterze klinicznym. Najczęstszy problem stanowiły uogólnione zaburzenia lękowe (6% zawodników), a zaraz po nich uplasowały się zaburzenia związane z odżywianiem (4% zawodników). Analiza różnic płciowych wypadła na zdecydowaną korzyść mężczyzn. Średnio 20% zawodniczek cierpiało przynajmniej na jedno z zaburzeń, podczas gdy grupa zawodników z zaburzeniami liczyła 15%. Kobiety przeważały w grupie osób z zaburzeniami lękowymi i odżywiania, depresją, bezsennością i zachowaniami autodestrukcyjnymi. Największy odsetek osób z uogólnionymi zaburzeniami lękowymi był wśród zawodników sportów estetycznych. Co ciekawe, najmniej osób z zaburzeniami zanotowano wśród zawodników sportów wysokiego ryzyka. Zaburzenia odżywiania najczęstsze były wśród zawodniczek sportów wytrzymałościowych i wśród zawodników sportów walki.
Wyniki z tych badań rzucają światło na problem różnic płciowych w występowaniu zaburzeń u zawodników. Ponadto, mimo, że wskaźnik zaburzeń nie jest wyższy wśród sportowców w porównaniu do populacji osób nietrenujących, to wzorzec zaburzeń charakterystycznych dla danej dyscypliny może wskazywać, że ich specyfika może wpływać na prawdopodobieństwo rozwinięcia się konkretnego zaburzenia.
Opracowano na podstawie:
Schaal K., Tafflet M., Nassif H., Thibault V., Pichard C., Alcotte M., Guillet T., Helou N., Berthelot G., Simon S., Toussaint J-F., Uddin M. Psychological balance in high level athletes: Gender-based differences and sport-specific patterns. Public Library of Science (PLoS) Journal, 2011; Vol 6 (5), May / Równowaga psychiczna.