Facebooktwitterlinkedin

Suplementacja HMB w treningu siłowym

0

Stosowanie odżywek – suplementów diety jest popularne wśród osób trenujących zarówno wyczynowo, jak i rekreacyjnie. Szczególnie popularne są na rynku suplementy o działaniu anabolicznym – nasilające procesy odpowiedzialne za przyrost masy mięśniowej, co w rezultacie zwiększa możliwości generowania siły i mocy mięśniowej.

Naukowcy z East Tennessee State University (USA) zbadali wpływ stosowania suplementacji β-hydroksy-β-metylomaślanu (popularnie znanego na rynku odżywek jako HMB) na wielkość siły i masy mięśniowej oraz poziom tkanki tłuszczowej u dorosłych kobiet i mężczyzn objętych treningiem siłowym.

juice plus complete

Spośród 39 mężczyzn i 36 kobiet (w wieku 20 – 40 lat) wyłoniono losowo dwie mieszane grupy: kontrolną (zażywającą placebo) i eksperymentalną (zażywającą HMB w ilości 3g na dzień).

Badani uczestniczyli w 4-tygodniowym programie treningu siłowego składającego się z 3 sesji treningowych w ciągu tygodnia.

Po upływie 4 tygodni treningu odnotowano niższy poziom markera uszkodzeń włókien mięśniowych (kinazy keratynowej CK) w osoczu krwi osób suplementujących HMB w porównaniu z grupą zażywającą placebo (HMB: 173 +/- 17 U · l-1 vs Placebo: 195 +/- 23 U · l

juice plus

Masa mięśniowa w grupie „HMB” wzrosła średnio o ok. 1,5kg, a w grupie „placebo” o ok. 1,0kg, natomiast masa tkanki tłuszczowej zmalała w obu grupach, odpowiednio o ok. 1% i 0,5%.

Zdaniem autorów badań przedstawione rezultaty wskazują, że niezależnie od płci i stopnia zaawansowania treningowego, suplementacja HMB w okresie treningu siłowego sprzyja rozwojowi masy i siły mięśni górnej części ciała i minimalizuje stopień uszkodzenia włókien mięśniowych.

Opracowano na podstawie:
Panton L.B., Rathmacher J.A., Baier S., Nissen S. (2000). Nutritional supplementation of the leucine metabolite beta-hydroxy-beta-methylbutyrate (hmb) during resistance training. Nutrition, 16: 734-9/ Suplementacja HMB.

Suplementacja HMB

Suplementacja HMB

Suplementacja HMB

Share.

Leave A Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.