Dolegliwości bólowe odcinka szyjnego kręgosłupa są na drugim miejscu pod względem częstości występowania – zaraz po zespole bólowym dolnego odcinka kręgosłupa. Ich częste występowanie nie wynika jedynie z procesów starzenia, coraz częściej przyczyną są przeciążenia statyczne, które prowadzą do powstawania zmian zwyrodnieniowych. Dolegliwości te są powszechnym problemem wśród muzyków – i tych bardzo młodych i tych starszych, dlatego ich proces kształcenia powinien uwzględniać profilaktykę, która pomoże zapobiegać powstawaniu przeciążeń oraz pozwoli na utrzymanie prawidłowej postawy ciała.
Badania pokazują, że grupą muzyków najbardziej narażonych na dolegliwości bólowe odcinka szyjnego kręgosłupa są wiolonczeliści, kontrabasiści i pianiści. W innych badaniach stwierdzono, że osoby grające na skrzypcach, altowioliści, pianiści i kontrabasiści są bardziej narażeni na dolegliwości bólowe dolnego odcinka kręgosłupa. Ryzyko przeciążeń, zespołów bólowych i niepełnosprawności zwiększa się z wiekiem w grupie muzyków grających na instrumentach smyczkowych. Z pewnością mają na to wpływ codzienne, powtarzane przez lata te same czynności związane z grą na instrumencie, nieergonomiczna pozycja ciała, oraz wielogodzinne ćwiczenia, które obciążają narząd ruchu i mogą prowadzić do urazów lub mikrouszkodzeń.
U skrzypków i pianistów wykazano wyższe parametry zdrowia fizycznego w porównaniu do wiolonczelistów, jednak we wszystkich grupach zaobserwowano obniżenie zdrowia psychicznego. Przeciążenia, dolegliwości bólowe, mikrourazy objawiają się u muzyków problemami mięśniowo-szkieletowymi, znacząco przyczynia się do tego stres i obciążenia psychiczne związane z procesem kształcenia i grą na instrumencie.
Biorąc pod uwagę wyniki badań wydaje się, że już od najmłodszych lat nauka muzyki powinna być połączona z profilaktyką, nauką prawidłowej pozycji ciała nie tylko podczas gry na instrumencie. Powinno się kłaść nacisk na aktywność fizyczną i dbanie o ogólną sprawność osób grających na instrumentach. Ważna jest nauka różnych metod relaksacji oraz stosowanie ćwiczeń rozciągających. Należy zwrócić szczególną uwagę na zdrowie psychiczne muzyków i nie obciążać ich nadmierną presją i stresem – pozytywna motywacja z pewnością będzie tutaj lepszym i rozwiązaniem. W zdrowym ciele – zdrowy muzyk.