Facebooktwitterlinkedin

Wpływ oddawania krwi na zmianę możliwości wysiłkowych

0

Wyniki badań wskazują, że oddawanie krwi może mieć krótkotrwały wpływ na obniżenie możliwości wysiłkowych człowieka w zakresie wykonywania wysiłków o charakterze wytrzymałościowym.

Celem badań przeprowadzonych przez zespół naukowców z Uniwersytetu Aberystwyth (Walia) była ocena wpływu oddawania krwi (w ilości ok. 450 ml) na zmianę tolerancji wysiłkowej i wielkość VO2max u młodych (23 lat ±6 lat) zdrowych osób (w badaniu uczestniczyło 10 mężczyzn i 1 kobieta).

juice plus complete

Badani wykonali kilka prób na ergometrze rowerowym w celu zmierzenia wielkości maksymalnego minutowego poboru tlenu (VO2max), progu wymiany gazowej (GET, z ang. gas exchange threshold) oraz określenia tolerancji wysiłkowej, przed i po upływie 24 godzin od momentu oddania krwi. Oddawanie krwi a wysiłek

Pomiar VO2max i GET został wykonany w trakcie stopniowanego testu wysiłkowego, podczas którego następował wzrost obciążenia o 30 Watt co minutę, a rytm pedałowania był stały i wynosił 90 obrotów/min.

Indywidualną tolerancję wysiłkową określono poprzez czas w którym badani byli w stanie kontynuować wysiłek o intensywności równej  80% różnicy pomiędzy intensywnością GET a VO2max (strefa intensywności wysokiej).

juice plus

Otrzymane wyniki badań wykazały, że w wyniku oddania krwi nastąpiło zmniejszenie stężenia hemoglobiny (średnio z 15,4 do 14,7 g/dl) i wielkości hematokrytu (średnio z 44 do 41%).

Odnotowano również obniżenie poziomu VO2max (średnio z 3,79 do 3,64 l/min) oraz zmniejszenie tolerancji wysiłkowej badanych osób (średni czas zdolności kontynuowania intensywnego wysiłku uległ skróceniu z 375 do 321 sekund). Oddawanie krwi a wysiłek

Autorzy stwierdzili, że po upływie 24 godzin od momentu oddania krwi występuje obniżenie wielkości VO2max i tolerancji intensywnych wysiłków fizycznych u osób młodych.

Opracowano na podstawie:
Burnley M., Roberts C. L., Thatcher R. i in., Infuence of blood donation on O2 uptake on-kinetics, peak O2 uptake and time to exhaustion during severe-intensity cycle exercise in humans.  Experimental Physiology, 2006; 91: 499–509. Oddawanie krwi a wysiłek

oddawanie krwi a wysiłek

oddawanie krwi a wysiłek

oddawanie krwi a wysiłek

Share.

Leave A Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.