W ostatnich trzech dekadach wiele prac badawczych poświęcono roli hormonów kory nadnerczy i gonad takich jak np. testosteron, kortyzol, dehydroepiandrosteron (DHEA) w sytuacji stresu lub wysiłku fizycznego. W eksperymencie przeprowadzonym przez zespół francuskich naukowców (Le Panse i inni) badaniu poddano grupę 19 zawodników (8 mężczyzn i 11 kobiet) startujących w Mistrzostwach Świata w Trójboju Siłowym. Celem testu było oznaczenie zmian w poziomie hormonów: testosteronu, kortyzolu i DHEA podczas zawodów.
Od sportowców pobrane zostały trzy próbki śliny w następujących odstępach czasu: dzień przed zawodami, w dniu startu podczas ważenia, po zakończeniu startu. Poziom hormonów steroidowych może być z powodzeniem oznaczany w ślinie, co stanowi alternatywną metodę do inwazyjnego pobierania krwi. Analizę zebranego materiału przeprowadzono za pomocą gotowych testów ELISA.
Zarówno w grupie kobiet, jaki i w grupie mężczyzn poziom hormonów w dniu poprzedzającym zawody i w momencie ważenia zawodników był porównywalny. Natomiast poziom analizowanych hormonów w grupie mężczyzn był wyższy niż w grupie kobiet poddanych badaniu.
Zarówno u mężczyzn jak i kobiet zaobserwowano wzrost poziomu kortyzolu i DHEA po starcie w zawodach, jednak poziom testosteronu w tym przypadku wzrósł jedynie w grupie mężczyzn. Pozytywna zależność pomiędzy osiągniętym wynikiem wg przelicznika Wilksa a wzrostem poziomu kortyzolu została odnotowana jedynie u zawodniczek. Wyniki te dowodzą, że podczas startu w zawodach w trójboju siłowym zwiększa się poziom hormonów sterydowych u obu płci.
Na podstawie:
B. Le Panse, Z. Labsy, A. Baillot, N. Vibarel-Rebot, G. Parane, D. Albrings, F. Lasne, K. Collomp; Changes in steroid hormones during an international powerlifting competition; Steroids 77, 1339-1344 (2012).