Diagnoza na podstawie obserwacji języka jest jednym z najprostszych i najczęściej używanych sposobów, który umożliwia dostrzeżenie problemu zdrowotnego danej osoby. Jest to metoda wywodząca się z medycyny chińskiej. Dzięki niej, można dostrzec czynniki chorobotwórcze (w tym również emocjonalne) oddziałujące na ciało w przeszłości oraz w danym momencie.
Doświadczeni obserwatorzy potrafią również odczytać przyszłe tendencje związane z rozwojem choroby. Medycyna chińska w swoim całościowym podejściu do zdrowia człowieka uznaje język za energetyczną mapę narządów, które są z kolei powiązane z różnymi substancjami (takimi jak krew, energia, płyny) i tworzą sieć wzajemnych oddziaływań.
Obserwując język można zidentyfikować fizyczne oraz emocjonalne zaburzenia, takie jak: zaburzenia trawienia i układu oddechowego, lęki, depresja, złość, dysfunkcje ginekologiczne, problemy kardiologiczne i inne. Podczas obserwacji języka należy zwrócić uwagę na jego kształt, kolor, nalot, miejsca zagłębień i obrzęków, pęknięcia, bruzdy i wilgotność.
Pierwszym krokiem jest ocena kształtu języka. Podstawowe formy:
• okrągły: zaokrąglony, puszysty, pogrubiony, zazwyczaj świadczy o osłabieniu funkcji trawienia i metabolizmu płynów.
• długi: wskazuje na wrodzoną skłonność do dużej ilości energii.
• kwadratowy: krawędzie skierowane są ku dołowi, wskazuje na słabość systemu energetycznego serca, zaburzenia stanu emocjonalnego.
• trójkątny: wskazuje na stagnację układu energetycznego narządów wątroby i pęcherzyka żółciowego, często pojawia się uczucie złości i frustracji.
Kolor języka:
• blady: osłabienie przepływu energii Qi, zaburzenie normalnego przepływu krwi w organizmie.
• czerwony: nadmiar ciepła w organizmie, uderzenia gorąca, taki stan prowadzi do suchości w ustach (sucha skóra, suchość w gardle, zagęszczony mocz).
Nalot na języku:
• normalny: nalot jest cienki i biały, równomiernie rozmieszczony i można zobaczyć ciało języka.
• suchy: język suchy lub bez nalotu świadczy o suchości żołądka i należy zwiększyć spożywanie płynów.
• biała gruba powłoka: wskazuje na nadmiar płynów i wilgoci w układzie pokarmowym, świadczy o osłabieniu trawienia i metabolizmu płynów, może też wskazywać na infekcję.
Inne objawy:
• pęknięcia: duża ilość pęknięć świadczy o suchości i braku płynów w żołądku i przewodzie pokarmowym.
• zagłębienia: wskazują na osłabienie układu oddechowego, może się to manifestować częstym kaszlem.
• obrzęk: obrzęki w środkowej części języka mogą oznaczać zastój i trudność w trawieniu oraz problemy z radzeniem sobie z emocjami.
Każdy obszar na języku reprezentuje energiczny system, który ma połączenie z licznymi aspektami zarówno emocjonalnymi jak i fizycznymi. Obserwując niektóre nienaturalne objawy i zmiany, można zdiagnozować problem. W zależności od indywidualnej diagnozy możliwe jest przygotowanie i określenie planu leczenia, który obejmuje terapię ziołową, zmianę diety, dobór właściwych ćwiczeń fizycznych i zapobieganie rozwojowi chorób na poziomie ciała i ducha.
Piśmiennictwo:
1. Zizov A., Zwinczewska H., Kubieniec I.: Język prawdę Ci powie. Praktyczna Fizjoterapia i Rehabilitacja. 81(2017): 48-49.