Liczba zawodników startujących w licznych triathlonach systematycznie rośnie, podobnie jak zainteresowanie badaczy związanymi z wiekiem zmianami poziomu wydolności fizycznej triathlonistów. Klasyczny triathlon obejmuje pływanie na dystansie 1,5 km, jazdę rowerem na dystansie 40km oraz bieg na dystansie 10km. Wyniki osiągane przez czołowych triathlonistów w różnych kategoriach wiekowych świadczą o możliwości utrzymania wysokiego poziomu wydolności fizycznej (poprzez systematyczne treningi) wśród osób dorosłych i starszych.
Po raz pierwszy triathlon został uwzględniony w programie Igrzysk Olimpijskich w Sydney w 2000 roku.
W badaniach przeprowadzonych przez zespół francuskich badaczy z Uniwersytetu Toulon-Var w La Garde Cedex zbadano wpływu starzenia się organizmu na wyniki sportowe triathlonistów (dystans olimpijski) z uwzględnieniem poszczególnych etapów lokomocji.
W badaniu przeanalizowano zmiany wyników sportowych u ponad tysiąca zawodników rywalizujących w mistrzostwach świata w triathlonie (w latach 2006-2007) z podziałem na kategorie wiekowe co 5 lat, począwszy od 20 roku życia.
Na podstawie analizy otrzymanych wyników wykazano, że widoczne pogorszenie wyników w w poszczególnych sposobach pokonywania dystansu (pływanie, rower, bieg) nie występowało w tym samym okresie życia.
Najwcześniej (po 45 roku życia) odnotowano wydłużenie czasu w pływaniu (spadek o 5% na rok), natomiast w wydłużenie czasu biegu miało miejsce po około 55 roku życia. Największą stabilność możliwości wysiłkowych (brak zmian czasu trwania wysiłku względem młodszych grup wiekowych) zaobserwowano w etapie jazdy na rowerze, w którym istotny spadek możliwości wysiłkowych odnotowano dopiero po 60 roku życia. trening do triathlonu
Według autorów badania, główną przyczyną wpływającą na wiek w którym obserwowane jest obniżenie możliwości wysiłkowych w poszczególnych sposobach lokomocji jest zróżnicowanie pracy mięśniowej (zwłaszcza w przypadku biegania i jazdy na rowerze). W wyniku starzenia się organizmu i postępujących zmian w tkance mięśniowej (m.in. malejąca z wiekiem liczba włókien szybkokurczliwych i spadek siły mięśniowej) występuje zwiększona podatność na zmęczenie w trakcie biegu w porównaniu z jazdą rowerem. Przyczyny wczesnego obniżenia się wyników w pływaniu nie zostały w pełni wyjaśnione, jednak autorzy przypisują istotną rolę technice pływania i strategii rozgrywania wyścigu.
Opracowano na podstawie: trening do triathlonu
Bernard T, Sultana F, Lepers R, Hausswirth C, Brisswalter J. (2010). Age-related decline in olympic triathlon performance: effect of locomotion mode. Experimental Aging Research, 36: 64-78.