Ostatnie lata pokazują jak w dynamiczny sposób wzrasta świadomość społeczeństwa w aspekcie korzystnego wpływu aktywności fizycznej na stan zdrowia. Współczesny kult ciała mobilizuje do zmiany i przyspiesza decyzję o wyborze dyscypliny sportowej na miarę oczekiwań. Nieustannie dochodzi do zatarcia granicy między sportem zawodowym, a amatorskim oraz poszukiwania ekstremum w aktywności. Tworzy się nowe rozwiązania, modyfikujące tradycyjne dyscypliny sportowe na miarę XXI wieku, przykładem takiego działania jest ewaluowanie form walki jakim jest MMA (Mixed Matrial Arts).
Sport to nie tylko wydarzenia o zasięgu lokalnym lub światowym, to również aktywność organizowana na najniższych szczeblach społecznego uwarstwienia, gdzie tworzy się spontaniczne formy aktywności, będące realizacją własnych pasji lub marzeń. Jedną z tych dyscyplin jest kalistenika. Stanowi system treningu progresywnego złożonego z 6 podstawowych ćwiczeń z wykorzystaniem masy własnego ciała. Zaletą tego sportu jest szerokie grono odbiorców, ze względu na brak dodatkowych kosztów związanych z uprawianiem tej dyscypliny, nie wymaga zakupu specjalistycznego sprzętu.
Kalistenika bazuje na 6 podstawowych ćwiczeniach, na których zbudowany jest cały system treningowy. Każde z nich podlega modyfikacji do różnych wariantów, przez co ogólna liczba ćwiczeń jest bardzo duża. Taka forma treningu pozwala na rozwój ciała, poprzez trening podstawowych partii mięśniowych. Ćwiczenia świetnie się uzupełniają, dzięki przejściom od prostych form do bardziej złożonych.
W skład 6 ćwiczeń wielkiej szóstki wchodzą:
- pompki,
- przysiady,
- podciągnięcia,
- wznoszenia nóg,
- pompki w staniu na rękach.
Każde z wymienionych ćwiczeń można wykonać w 10 stopniach trudności. Wariant 1 przeznaczony jest dla osób początkujących, natomiast wariant 10 dla osób zaawansowanych. Ideą kalisteniki jest zasada stosowania niewielkiej liczby powtórzeń, z małą liczbą serii danego ćwiczenia, z jednoczesnym stosowaniem ich w różnych wariantach. Ostatnim elementem programu treningowego są pompki wykonywane w staniu na jednej ręce, ten etap określamy mianem mistrzowskim.
Street workout współczesną kalisteniką
W XXI wieku kalistenika ewaluowała, przyjmując formę aktywności fizycznej podejmowanej na zewnątrz, określanej mianem street workoutu (pol. trening uliczny). Opiera się ona na ćwiczeniach, w czasie których wykorzystywane są elementy zabudowy miejskiej. Samo zjawisko treningu ulicznego zyskało swoją odrębną nazwę w 2009 roku. Ten stosunkowo nowy ruch społeczny najsilniej rozpowszechnił się we wschodniej części Europy m. in. w Rosji, na Ukrainie czy też Łotwie.
W Polsce istnieje już ponad 20 grup zajmujących się street workoutem. Zainteresowanie tym sportem cieszy się coraz większą popularnością, ze względu na powstawanie specjalnie przystosowanych do tego parków, wyposażonych w drabinki, poręcze lub drążki. Dynamika tego zjawiska wiąże się także ze zwiększoną dostępnością materiałów instruktażowych rozpowszechnianych za pomocą internetu. Mogą z nich korzystać zarówno osoby zaczynające swoją przygodę ze street workoutem oraz profesjonaliści dzielący się swoją wiedzą z zakresu tej formy ruchu.
Opracowano na podstawie:
- Tomecka M. Kalistenika – z więzień na stadiony. Filozoficzne aspekty sportu i turystyki. Częstochowa, Wydawnictwo im. Stanisława Podobińskiego Akademii im. Jana Długosza, 2016, s. 175-184.
- Tomczykowska P. Współczesne oblicze kalisteniki. Street workout jako nowa dyscyplina sportowa. Journal of Health Sciences, 2013:3(11):11-20.
Jeden komentarz
Kalistenika zawsze mnie fascynowała 🙂 ćwiczyłem ją kiedyś ponad rok, teraz będę wracał po przerwie