Facebooktwitterlinkedin

Chiropraktyka – naturalny lek na chory kręgosłup

4

Chiropraktyka w dosłownym tłumaczeniu znaczychiropraktyka „robione rękoma” – jest zaawansowanym rodzajem terapii manualnej kręgosłupa, kończyn i stawów, stosowanej przy niwelowaniu bólu, powstałego wskutek nieprawidłowego trybu życia, urazu, wady postawy, stresu itp.

Początki chiropraktyki sięgają XIX wieku, kiedy to w Stanach Zjednoczonych D.D. Palmer odkrył wpływ przemieszczeń kręgów na stan zdrowia. Dzięki temu odkryciu, z biegiem lat powstało wiele odmian i technik chiropraktycznych, jednakże każdy chriopraktyk skupia swą uwagę na prawidłowym ułożeniu kręgosłupa, od którego zależy prawidłowy przepływ impulsów nerwowych z mózgu do każdego miejsca w naszym ciele. Głównym zadaniem chiropraktyka, jest analiza i skorygowanie źle ułożonego kręgosłupa, co prowadzi do ustąpienia dolegliwości bólowych i utrzymania naszego ciała w równowadze. Chiropraktyka jest stosunkowo młodą profesją medyczną w Polsce, stąd też dużo osób nie wie o istnieniu tego zawodu. Natomiast na zachodzie, np. w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, chiropraktyka cieszy się bardzo dużą popularnością i efektywnością w leczeniu chorób kręgosłupa, a także bardzo dużym zaufaniem wśród pacjentów.

juice plus complete

W dzisiejszych czasach niemal każdy z nas odczuwa bóle kręgosłupa. Przyczyną tego w głównej mierze jest brak aktywności fizycznej, komplikacje z przebytych urazów, czy też wypadków komunikacyjnych, a także przeciążenia kręgosłupa, w tym szczególnie krążków międzykręgowych. Bardzo dużo osób nie jest świadoma tego, ze choćby zwykły upadek, czy też uderzenie głową, powoduje natychmiastowe przemieszczenie się kręgów względem siebie. Przemieszczenie to może spowodować ucisk kręgu na korzeń nerwu, w efekcie czego następuje natychmiastowy ból. W takim przypadku chory, powinien bezzwłocznie udać się do chiropraktyka, który skutecznie skoryguje źle ułożony kręgosłup. W praktyce wygląda to tak, że aby pozbyć się bólu sięgamy po lek przeciwbólowy. Niestety lek, nie cofnie mechanicznego przemieszczenia kręgosłupa, tylko zadziała przeciwbólowo. Tak więc lek leczy objaw – ból, a nie przyczynę bólu – przemieszczone względem siebie kręgi. Jest to bardzo ważne stwierdzenie, gdyż bardzo często pacjenci, zamiast trafić bezpośrednio do terapeuty, faszerują się proszkami, które nie są również obojętne dla narządów wewnętrznych. Praktyka pokazuje, że im później pacjent trafi do chiropraktyka, tym problem jest większy i wiąże się to również dłuższą terapią. Zaleca się jednak, by dbać profilaktycznie o stan kręgosłupa, przychodząc co pół roku na wizytę kontrolną. Zapewni to pozbycie się problemów z kręgosłupem w przyszłości i sprawi że pacjent, oprócz polepszonej sprawności ruchowej, będzie także miał dobre samopoczucie.chiro 2

Pierwsza wizyta u chiropraktyka, rozpoczyna się od wywiadu, podczas którego pacjent zgłasza wszystkie dolegliwości bólowe. Następnie przeprowadzana jest ocena stanu kręgosłupa, badanie postawy ciała, pomiar długości kończyn dolnych, badanie zakresów ruchomości w stawach. W następnej kolejności wykonywane są podstawowe badania ortopedyczne i neurologiczne. Niezbędna jest również analiza zdjęć RTG, tomografii lub rezonansu kręgosłupa. Kolejną częścią wizyty jest wyjaśnienie przyczyny dysfunkcji, a następnie przeprowadzany jest zabieg chiropraktyczny. Są oczywiście pewne przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu, takie jak: osteoporoza, gruźlica kości, świeże złamania czy też nowotwory. O wszystkie przeciwwskazania pacjent pytany jest podczas wywiadu przed zabiegiem. Sam zabieg jest w pełni bezpieczny, delikatny i skuteczny.

Chiropraktyk skutecznie leczy: bóle miejscowe kręgosłupa szyjnego, piersiowego i lędźwiowego, bóle głowy i migreny, rwę kulszową i barkową, drętwienie, mrowienie kończyn, bóle stawów, bóle promieniujące, wady postawy u dzieci i młodzieży.

juice plus

Dobrze wykwalifikowany chiropraktyk legitymuje się dyplomem świadczącym o ukończeniu odpowiedniej szkoły i kursów. Potrafi rzetelnie przeprowadzić wywiad, badanie ciała i analizę badań radiologicznych, a także posiada specjalistyczny sprzęt do terapii.

Podsumowując należy stwierdzić, ze chiropraktyka jest sztuką, nauką i filozofią. Ma ona ogromny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie narządu ruchu i naszego układu nerwowego. Każda zmiana zdrowia ma przyczynę, a przyczyna lokalizację – zadaniem chiropraktyka jest to, by ją znaleźć i usunąć. Warto zatem sięgnąć po ten naturalny lek, którym jest chiropraktyka.

Artykuł opracował:

Paweł Tyka
Fizjoterapeuta, chiropraktyk
Członek stowarzyszenia „Chiropraktycy Polscy”
http://www.malident.pl/oferta/rehabilitacja-i-chiropraktyka

chiropraktyka

chiropraktyka

chiropraktyka

Share.

4 komentarze

  1. Zawsze myślałem, że robienie rękoma to hand job 😉 wydaje mi się, że zabrakło informacji o tym, że artykuł jest sponsorowany. Czy faktycznie chiropraktyka jest skuteczną metodą pozbycia się bólu kręgosłupa? Czy ktoś kto korzystał z jego usług mógłby się Wypowiedzieć? Ile Kosztuje jedna sesja, po.ilu sesjach ból mija? Nie odpisujcie, że to kwestia indywidualna.,

  2. Wśród członków zespołu redakcyjnego są osoby, dla których zabieg w wykonaniu chiropraktyka – autora tekstu, był alternatywną i skuteczną formą terapii. W przypadku dolegliwości w postaci przesunięcia kręgów – okazał się lepszą formą wyleczenia aniżeli przepisane przez lekarza tabletki przeciwbólowe… Artykuł jest formą promocji tej formy terapii. Cennik usług – w zalezności od terapeutów. Proszę odwiedzić stronę Pana Pawła Tyki i zapoznać się z ofertą. pozdrowionka

  3. Odpowiedz do 1 komentarza…
    Proszę Pana, chiropraktyka jest jedna z najskuteczniejszych na świecie metod leczenia chorób kręgosłupa i stawów obwodowych. W naszym kraju dopiero zawód ten się rozwija od niedawna, więc może dlatego nie spotkał się Pan nigdy z ta forma terapii. W Polsce niestety od ponad 30 lat, prawie w ogóle nie zmienił się system rehabilitacji – wciaż mamy te same zabiegi fizykoterapeutyczne. Wiem o tym, bo sam pracowałem w przychodni na NFZ i równocześnie prowadziłem prywatny gabinet. Przepaśc między leczeniem fizykoterapeutycznym, masażem, a chiropraktyka jest ogromna. Oby nie musiał Pan korzystac z zabiegów chiropraktycznych, ale jeśli przyjdzie taki dzień, wtedy odczuje Pan różnicę w jakości i efekcie zabiegu. Odnoszac się do kolejnego Pana pytania odnośnie ilości wizyt… a czy Pan idac do lekarza, chory na grypę, uzyska odpowiedź w ciagu ilu dni Pan wyzdrowieje? Nie. Czemu? ponieważ każdy organizm, każda choroba ma też swój czas leczenia. Owszem czasami, bywa tak że nawet kilkuletni ból mija po 1 wizycie, ale jeśli pacjent ma bóle kręgosłupa od np. 20-30 lat, to logicznym jest, że leczenie też potrwa dłużej. W 90% pacjent pozbywa się wieloletnich dolegliwości po 12-15 wizytach. A niekiedy ból nie mija w ogóle, ponieważ stan kręgosłupa pacjenta jest krytyczny. Dodam jeszcze, że w zachodnich krajach, tam gdzie chiropraktyka jest dobrze znana, pacjent z bólem kręgosłupa od razu udaję się do chiropraktyka, a nie do lekarza po lek przeciwbólowy…
    Pozdrawiam

    • Od kilku tygodni kozystam z uslug chiropraktyka. Udalam sie tam z powodu bolow kregoslupa, bol kregoslupa ustapil jednak od trzech tygodni odczuwam silny bol nogi utrudniajacy mi chodzenie. Bol odczuwam tylko w prawej nodze z tylu glownie za kolanem, momentami promieniuje na cala noge. Moj chiropraktyk nie moze wyjasnic dlaczego odczuwam bol, jakies sugestie?

Leave A Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.