Facebooktwitterlinkedin

Wpływ kształtowania koordynacji na technikę serwisu

0

Tenis ziemny jest dyscypliną, w której niezwykle ważną rolę odgrywają zdolności koordynacyjne, stanowiące podstawę do budowania umiejętności technicznych na najwyższym poziomie. Ich kształtowanie jest jednak ograniczone i w dużej mierze kończy się w wieku 14-15 lat.

juice plus complete

 W Grecji przeprowadzono badania, których celem było wyłonienie najbardziej istotnych zdolności koordynacyjnych (informacyjnych) oraz określenie czy 5-tygodniowy program treningowy specyficznych zdolności koordynacyjnych jest w stanie znacząco wpłynąć na poprawę techniki serwisu.

Na podstawie ankiety przeprowadzonej wśród doświadczonych trenerów, stwierdzono że najwyższą wagę w tenisie ma różnicowanie kinestetyczne oraz szybkość reakcji, toteż obie te zdolności postanowiono rozwijać w grupie 9-13-latków w sesjach treningowych 3 razy w tygodniu.

juice plus

Wyniki badań dowiodły, że ćwiczenia o charakterze koordynacyjnym  uzupełniające trening czysto tenisowy pozwalają istotnie wpłynąć na poprawę techniki serwisu już po okresie 5-6 tygodni. Ponadto, stanowią one element urozmaicający i wywołujący bardzo duże zainteresowanie i zaangażowanie dzieci.

Tsetseli M., Maliou V., Zetou E., Michalopoulou M., Kambas A. The effect of a coordination training program on the development of tennis service technique. Biology of Sport 2010, vol. 6.1, 29-36.

Share.

About Author

Leave A Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.