Istnieje metoda, która w prosty i jednocześnie skuteczny sposób może oddziaływać na stan ogólny pacjenta. Przez stymulowanie odpowiednich stref receptorowych reprezentujących odpowiednie narządy w ciele człowieka można wpływać na funkcjonowanie całych układów. W tym artykule zostanie opisana aurikuloterapia, czyli akupunktura ucha.
Akupunktura ucha jest metodą leczenia, podczas której stymuluje się punkty zlokalizowane na małżowinie usznej. Jest to bardzo mocno unerwiony narząd, a dzięki temu ucho ma połączenie z różnymi układami mózgu w tym z układem siateczkowatym, podwzgórzowym i limbicznym, poprzez które można wpływać na narządy wewnętrzne. W czasach starożytnych, kiedy układ nerwowy nie był jeszcze wystarczająco poznany, uważano, że ucho jest miejscem, w którym spotykają się wszystkie kanały energetyczne ustroju ludzkiego. Wieki temu wiedza ta była wykorzystywana przez lekarzy chińskich w celach diagnostycznych oraz leczniczych.
Dotychczas opisano ponad 200 punktów rozmieszczonych na uchu. Punkty mogą oddziaływać na stan psychiczny, układ nerwowy, narządy wewnętrzne oraz układ mięśniowo-szkieletowy. Zauważono, że ucho przypomina kształtem ludzki embrion odwrócony głową do dołu, w efekcie np. punkty receptorowe odpowiadające za twarz znajdują się na płatku ucha, a grobelka reprezentuje kręgosłup.
Punkty na uchu mogą być stymulowane za pomocą igieł do akupunktury, moksowanie, skrwawianie lub uciskanie. Ponadto można stosować stymulację plasterkami z ziarnami Vacarii lub metalową kulką. Takie plastry nosi się kilka dni, podczas których pacjent sam może stymulować punkty uciskając je kilka razy dziennie. Dodatkowe możliwości to umieszczenie igieł stałych na okres miesiąca lub zastosowanie elektrostymulacji.
Akupunktura jest obecnie stosowana zarówno w diagnostyce jak i w leczeniu. Podczas stawiania diagnozy ocenia się również kolor skóry w poszczególnych obszarach, obecność przebarwień, kształt małżowiny usznej oraz bolesność wybranych regionów. Aurikuloterapię stosuje się m.in. w:
- dolegliwości bólowe kręgosłupa,
- bóle głowy oraz migreny,
- bóle po urazach,
- ból po ekstrakcji zęba,
- rehabilitacja po udarze,
- stany zapalne,
- niepokój, stany lękowe, bezsenność,
- reakcje alergiczne,
- rzucanie nałogów,
- regulacja pracy układu nerwowego, itp.
Aurikuloterapia stanowi doskonałe uzupełnienie w rehabilitacji. Zalety tej metody:
- natychmiastowy efekt,
- zabieg wykonywany tylko na jednym uchu podczas jednej sesji,
- prosty sprzęt zabiegowy – igły w jednym rozmiarze i plastry.
Nie opisano dotychczas żadnych skutków ubocznych. Brak efektów terapii jest spowodowany zwykle błędnym doborem punktów, nieodpowiednim umiejscowieniem punktu lub niewystarczająco dokładnym wprowadzeniem igły.
Piśmiennictwo:
- Kozińska O., Zwinczewska D.: Aurikuloterapia. Metoda terapii receptorowej wzmacniająca efektywność procesu rehabilitacyjnego. Praktyczna Fizjoterapia i Rehabilitacja, 77(2016): 18-19.
- Instytut Tradycyjnej Medycyny Chińskiej i Profilaktyki Zdrowia DAO itcmkrakow.pl (13.11.2017)
Aurikuloterapia
Aurikuloterapia
Aurikuloterapia