Rak gruczołu sutkowego jest najczęstszym nowotworem złośliwym u kobiet. Najczęściej grupą największego ryzyka są kobiety w wieku między 50 a 70 rokiem życia. Najnowsze badania opublikowane w czasopiśmie Cancer Epidemiology Biomarkers & Prevention potwierdzają przypuszczenia, że aktywność fizyczna poprzez zmiany w estrogenach może obniżyć ryzyko zachorowania na raka piersi.
Do udziału w badaniu zaproszono 391 kobiet przed menopauzą, prowadzących siedzący tryb życia, w podobnym wieku i zbliżonym wskaźnikiem BMI. Wszystkie kobiety losowo zostały przydzielone do dwóch grup: grupy kontrolnej (179 kobiet) i grupy interwencyjnej (212). Różnica między nimi polegała na wprowadzeniu w grupie interwencyjnej ćwiczeń aerobowych – 30 minut dziennie pięć razy w tygodniu przez 16 tygodni.
Badanym kobietom pobrano próbki moczu – trzy przed rozpoczęciem badania i trzy po jego zakończeniu – w celu zmierzenia poziomu trzech dominujących estrogenów oraz ich dziewięciu metabolitów (produktów rozpadu estrogenów), spośród których największą uwagę skupiono na zmianach w poziomie 2-hydroksyestronu (2-OHE1) i 16alpha-hydeoxyestronu (16alpha-OHE1). Podyktowane to było tym, że metabolizm estrogenów sprzyja produkcji OHE1-2, który wiąże się ze zmniejszeniem ryzyka raka piersi.
Obserwacje pozwoliły stwierdzić, że ćwiczenia aerobowe doprowadziły do wzrostu 2-hydroksyestronu (2-OHE1) i zmniejszenia ilości 16alpha-OHE1, co z kolei doprowadziło do znacznego wzrostu stosunku 2-OHE1/16alpha-OHE1, bardzo korzystnego w kontekście obniżenia ryzyka raka piersi. W grupie kontrolnej nie zaobserwowano statystycznie istotnych zmian tego wskaźnika. Oczywiście kobiety, które wykonywały regularnie ćwiczenia poprawiły kondycję fizyczną, a także zmniejszyły swoją masę ciała.
Opracowano na podstawie:
Smith AJ, Phipps WR, Thomas W, Schmitz KH, Kurzer MS. Effects of Aerobic Exercise Training on Estrogen Metabolism in Premenopausal Women: A Randomized Controlled Trial. Cancer Epidemiol. Biomarkers Prev. 2013, 22:5 756-764