Facebooktwitterlinkedin

Zastosowanie tradycyjnej medycyny tybetańskiej we wspomaganiu procesu trawienia

0

Tradycyjna medycyna tybetańska jest prastarym naturalnym systemem uzdrawiania, rozpatrującym ciało człowieka jako całość na  wielu poziomach- fizycznym, energetycznym, mentalnym. Zawiera dogłębną wiedzę na temat anatomii, fizjologii oraz patologii, jak również skuteczne metody diagnostyczne i terapeutyczne. Ponadto, posiada kompletny system filozofii, kosmologii i anatomii subtelnej połączonej z praktykami duchowymi.

Zdrowie jest postrzegane jako wielopoziomowy stan równowagi – umysłu,  energii i ciała. Spośród trzech aspektów energia odgrywa najważniejszą rolę, ponieważ służy jako łącznik pomiędzy ciałem i umysłem.  W medycynie tybetańskiej uważa się, że energia powstaje poprzez współoddziaływanie pięciu żywiołów tj. przestrzeni, powietrza, ognia, wody i ziemi. Pięć żywiołów składa się na trzy szczególne właściwości, tzw trzy energie: Żółć (tyb. Tripa), Flegma (tyb. Beken) i Wiatr (tyb. Lung). Na poziomie umysłu są one związane z poszczególnymi emocjami (gniew, niewiedza, pożądanie) oraz posiadają odpowiednio właściwości gorąca, zimna i neutralności. Każda z nich pełni kreślone funkcje w organizmie i właśnie ich równowaga zapewnia zdrowie i dobre samopoczucie.

juice plus complete

W praktyce i leczeniu tradycyjną medycyną tybetańską zaleca się zmianę stylu życia, sposób odżywiania, stosowanie leków ziołowych oraz wiele terapii, m.in. akupunkturę, bańki, kompresy, upusty krwi, masaż Kunye, Moksę (Moxa), opukiwanie pałeczkami (Yukczo), hydroterapię lub jogę Nejang.

Prawidłowy przebieg procesu trawienia jest niezbędny dla zdrowia i właściwego funkcjonowania organizmu. Prawidłowe trawienie według koncepcji tradycyjnej medycyny tybetańskiej  związane jest z pracą na odpowiednim poziomie ciepła metabolicznego. Niewłaściwe trawienie powoduje niestrawność, złe wchłanianie pokarmów, a w konsekwencji prowadzi do rozwoju wielu chorób wewnętrznych. Głównymi objawami są: ból brzucha, dyskomfort obecny podczas jedzenia, odbijanie, nieprzyjemny zapach z ust, zatrzymywanie gazów, ulewania, wymioty, zgaga, biegunka, ociężałość fizyczna i/lub umysłowa, ból głowy, utrata apetytu. Według tradycyjnej medycyny tybetańskiej zaburzony proces trawienia może prowadzić do powstania guzów, nowotworów, problemów skórnych, obrzęków o różnym typie i lokalizacji oraz chorób stawów.

Aby zwiększyć ciepło metaboliczne i przyspieszyć trawienie można zastosować ćwiczenia wywodzące się z leczniczej jogi tybetańskiej Nejang. Joga Nejang jest stosowana do zbalansowania wewnętrznych energii. Stanowi system ćwiczeń pochodzących z tradycji Kalaczakry, obecnie przekazywany przez dr Nidę Chenagtsanga oraz wykwalifikowanych instruktorów. Jest to powszechnie zalecana praktyka przez lekarzy w Tybecie.

Przed rozpoczęciem właściwych ćwiczeń wspomagających trawienie wskazane jest wykonanie dziewięciu oczyszczających oddechów. Jogę Nejang wykonuje się w pozycji siedzącej, ze skrzyżowanymi nogami oraz prostym kręgosłupem. Podczas każdego ćwiczenia wdech wykonuje się torem brzusznym i zatrzymuje się powietrze, kumulując energię w okolicy pępka. Zaleca się wykonanie ćwiczenia przynajmniej trzy razy podczas zatrzymywania oddechu, następnie należy wykonać wydech. Aby stymulować i przyspieszać proces trawienia należy zacisnąć mocno usta, a następnie otworzyć je tak szeroko, jak tylko jest to możliwe. Rekomenduje się również uruchomienie brzucha pionowo, przez ruch falujący.

juice plus

Zgodnie z zaleceniami propagowanymi przez tradycyjną medycynę tybetańską podstawą jest zdrowa, zbilansowana dieta. Istotne jest spożywanie pokarmów o odpowiednich porach, tzn. co 3-4 godziny oraz zgodnie z panującą porą roku. Aby zapobiegać niestrawnością i chcąc zwiększyć ciepło metaboliczne, należy pić ciepłą wodę po posiłku oraz stosować ćwiczenia jogi Nejang. Ćwiczenia mają na celu wspomaganie ciepła metabolicznego, aktywizację mięśni oraz pozwalają zachować balans na poziomie energetycznym oraz fizycznym.

Więcej o tradycyjnej medycynie tybetańskiej oraz o jodze Nejang można przeczytać na stronie Akademii Tradycyjnej Medycyny Tybetańskiej:

Opracowano na podstawie:

  1. Majchrzycki M., Wybrane ćwiczenia jogi Nejang wspomagające trawienie – spojrzenie zachodniego praktyka. Praktyczna fizjoterapia i rehabilitacja 2016; 73:58-62.
  2. Oficjalna strona Akademii Tradycyjnej Medycyny Tybetańskiej – Polska (http://atmt.pl).
  3. International Academy for Traditional Tibetan Medicine (http://www.iattm.org.uk).

#tradycyjna medycyna tybetańska

#tradycyjna medycyna tybetańska

#tradycyjna medycyna tybetańska

 

Share.

About Author

Leave A Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.