Jak donoszą badania opublikowane na łamach British Medical Journal, aktywność fizyczna i dieta wysokobiałkowa mogą mieć korzystny wpływ na różnorodność mikroflory jelitowej. Porównując diety rugbistów i osób niezwiązanych ze sportem, naukowcy odkryli związek pomiędzy ćwiczeniami, spożyciem białka, a zwiększoną liczbą dobroczynnych bakterii jelitowych w organizmie.
W celu określenia różnorodności mikroflory jelitowej badacze poddali analizie próbki krwi i kału pobrane od 40 profesjonalnych graczy rugby w czasie ich treningów przed rozpoczęciem sezonu.
Ocenie poddano również dwie grupy kontrolne – jedną badacze dobrali do rugbistów pod względem współczynnika BMI, a drugą pod względem wieku (uczestnicy ci posiadali niższe BMI). Każdy badany wypełnił także ankietę dotyczącą typowego poziomu aktywności fizycznej oraz tego, w jakich ilościach i jak często uczestnicy spożywali różne pokarmy w czasie ostatnich 4 tygodni.
Badanie wykazało większą różnorodność mikroorganizmów w jelitach rugbistów. W mikroflorze jelitowej rugbistów zidentyfikowano 22 odrębne typy bakterii, podczas gdy pozostałe badane osoby posiadały tych typów jedynie 11. flora jelitowa osób aktywnych
Jak twierdzą naukowcy, większa liczba bakterii jest powiązana ze zwiększonym spożyciem białka i produkcją kinazy keratynowej (CK) – wskaźnikami wysokiej aktywności fizycznej. U sportowców zaobserwowano także zmniejszoną ilość stanów zapalnych jelit i wyższy poziom wspomnianej kinazy keratynowej. Co więcej, dostrzeżono u nich również zwiększoną liczbę bakterii akkermansia mucinphilla, których brak w przewodzie pokarmowym powiązuje się z otyłością i zaburzeniami przemiany materii.
Osoby badane w dwóch grupach kontrolnych zostały zrekrutowane w oparciu o ich rozmiary – proporcjonalne do tych u rugbistów. Średnie BMI pierwszej grupy kontrolnej wynosiło 25, a drugiej – 28. Średnia BMI rugbistów wynosiła 29.
W porównaniu do obu grup kontrolnych, sportowcy spożywali znacznie większą ilość kalorii, w tym białek, tłuszczów nasyconych, cukrów i węglowodanów. Ich dieta w stosunku do diety grupy kontrolnej z wyższym BMI zawierała również większe ilości błonnika, jednonasyconych i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. U rugbistów białko dostarczało 22 % całkowitej energii, w porównaniu do 16% w grupie z niższym BMI i 15 % w grupie z wyższym BMI.
Naukowcy doszli do wniosku, że spożycie białka i produkcja kinazy keratynowej pozytywnie wpływa na różnorodność mikroflory jelitowej, co sugeruje duży wpływ diety i aktywności fizycznej na bioróżnorodność jelitową.
Opracowano na podstawie:
Clarke SF, Murphy EF, O’Sullivan O i wsp. Exercise and associated dietary extremes impact on gut microbial diversity. 2014. Gut gutjnl-2013-306541 Published Online