Facebooktwitterlinkedin

Bańka jako skuteczne narzędzie wykorzystywane w czasie terapii

0

Bańka stosowana była jako dodatek do masażu lub jako jego  indywidualna forma już w starożytności. Pierwsze zapiski wskazujące na jej wykorzystanie znaleziono w księdze Bo Shu (starożytna księga napisana na jedwabiu), którą odkryto w grobowcu dynastii Han w 1973r. Za niekwestionowaną kolebkę masażu bańką uważa się Chiny, gdzie w 1950r. terapia bańkami została ogłoszona oficjalną praktyką leczniczą stosowaną w szpitalach.

Zabieg z wykorzystaniem bańki jest odmianą terapii podciśnieniowej, będącej odwrotnością terapii bazujących na ucisku. Wewnątrz bańki powstaje podciśnienie, dzięki dociśnięciu jej do powierzchni skóry, wówczas usuwane jest powietrze z jej wnętrza. Skutkiem takiego manewru jest zassanie skóry oraz okolicznych tkanek do bańki. Efektem stosowania takiej formy terapii, jest powstanie kolistych wybroczyn o różnym stopniu zabarwienia. Przyczyną tego procesu są  mikrouszkodzenia naczyń krwionośnych.

juice plus complete

Metody stosowania baniek:

 • Metoda sucha (retined/dry cupping) – czas trwania zabiegu wynosi 5 minut, dzięki czemu metoda może być stosowana codziennie, cykl terapeutyczny wynosi kilkanaście dni. W czasie tej terapii nie dochodzi do uszkodzenia naczyń krwionośnych.
 • Metoda wybroczynowa (wet cupping) – wykorzystuje różne rozmiary baniek w zależności od powierzchni poddanej zabiegowi. Czas zabiegu uzależniony jest od celu jakie chcemy uzyskać, wynosi od 5 do 20 minut. Im większy stopień zassania bańki, tym krótszy czas zabiegu. W miejscu usytuowania bańki powstaje wybroczyna, która może się utrzymywać, nawet do 3 tygodni. Zabiegi stosowane są jako pojedyncze interwencje lub serie zabiegów wykonywane codziennie przez 7 dni. Po skończonym zabiegu skórę należy rozmasować lub przetrzeć spirytusem, pacjent powinien odpoczywać i unikać wysiłku fizycznego.

Rodzaje baniek:

 • Bańki zimne – kształtem przypominają kopułę, na szczycie której umieszczona jest pompka z wentylem, umożliwiającym wypompowanie powietrza z wnętrza bańki. (Ryc. 1.)

Ryc.1. Bańki próżniowe z pompką [1]

 • Bańki ogniowe – wykonane są ze szkła lub włókna bambusowego. Brzegi bańki należy zwilżyć wodą, jednocześnie nasączony denaturatem wacik podpala się i wkłada do środka wykonując koliste ruchy. Wewnątrz powstaje próżnia, która wraz z gorącym powietrzem wytwarza podciśnienie. Tak przygotowaną bańkę przykłada się do ciała pacjenta, która po chwili zostaje w pełni zassana. (Ryc. 2,3.)

Ryc.2. Bańki ogniowe szklane [1]

Ryc. 3. Bańki ogniowe bambusowe [1]

juice plus

 • Bańki mokre – wypełnia się je do 1/3 ciepłą wodą, następnie przystawia do ciała i wykonuje nacisk na skórę tuż przy brzegu bańki, tak aby płyn z jej wnętrza wypłynął. Można także zastosować napary z ziół, ciepłe oleje lub maceraty z oliwy.

Masaż bańką chińską

Znalazł zastosowanie w likwidacji bólu kręgosłupa, normalizacji napięcia mięśniowego, redukcji cellulitu, zmniejszaniu rozstępów, ujędrnianiu i modelowaniu sylwetki. Do masażu wykorzystuje się specjalne gumowe bańki, wykonane ze sprężystej gumy w kształcie kopuły z szeroką podstawą. Zabieg wykonywany jest na skórze natłuszczonej olejem, zgodnie z kierunkiem masażu klasycznego. Czas trwania zabiegu wynosi 15-30 minut dla jednej partii ciała. Masażysta bazuje na ruchach podłużnych, kolistych oraz zygzakowatych. (Ryc. 4.)

Ryc. 4. Gumowe bańki do masażu [1]

Zastosowanie baniek:

 • bóle kręgosłupa
 • dolegliwości mięśniowe
 • problemy ze stawami
 • bóle różnego pochodzenia (w tym migrenowe i nerwobóle)
 • dolegliwości płucne
 • problemy z ukrwieniem
 • usuwanie cellulitu
 • redukcja tłuszczu z brzucha
 • zmniejszenie widoczności rozstępów
 • wymodelowanie sylwetki.

Opracowano na podstawie:

 1. Kowza-Dzwonkowska M., Kawa M., Orlikowska A. Zastosowanie baniek w fizjoterapii, odnowie biologicznej i kosmetologii. Rocznik Naukowy, AWFiS W Gdańsku, 2014., t. XXIV., s. 105-113.
 2. Cao H, Li X, Liu J. An updated review of the efficacy of cupping therapy. PLoS One. 2012; 7: e31793.
 3. Cao H, Han M, Li X, et al. Clinical research evidence of cupping therapy in China: a systematic literature review. BMC Complement Altern Med. 2010; 10: 70.
 4. Piotrowski H. Sztuka stawiania baniek. Warszawa: Cedrus Publiching House; 2000.

#terapia bańką

#terapia bańką

#terapia bańką

Share.

About Author

Leave A Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.