Facebooktwitterlinkedin

Skyrunnig

0

Rosnąca popularność imprez bieskyrunninggowych owocuje nie tylko większą ilością rozgrywanych zawodów, ale również rodzajem konkurencji. Do niezwykle ciekawych i widowiskowych, chociaż u nas w kraju jeszcze nie tak popularnych, można zaliczyć biegi górskie, a wśród nich zawody typu SkyRace.

juice plus complete

SkyRace®   to bieg wysokogórski na dystansie od 20 do 30 km, którego trasa prowadzi przez szczyt / szczyty powyżej 2.000 metrów n.p.m., suma przewyższeń sięga od 2.000 do 4.000 m. W krajach o niższych górach (jak np. w Polska) światowa federacja dopuszcza biegi rozgrywane przez szczyty niższe – powyżej 1.300 m (źródło: www.biegigorskie.pl)

DSC_9398Fenomen biegów typu SkyRace tkwi w trudności i atrakcyjności tras. Zmęczenie na dystansie półmaratonu w wysokich górach porównywalne jest do klasycznego maratonu. Jednak przebiegnięcie dwudziestu-kilku kilometrów na szlaku z dużym przewyższeniem i skalistym terenem wymaga ogromnej sprawności fizycznej (przede wszystkim wydolności tlenowej i siły mięśniowej).

juice plus

Strome podbiegi często pokonywane wyczerpującym marszem stanowią najciekawszy element tego typu imprez. Do wyczynu można zaliczyć również karkołomne zbiegi, których efektywność zależy od dobrej koordynacji wzrokowo-ruchowej i doskonałej orientacji w przestrzeni. Zarówno zdobycie szczytu jak i powrót do mety są niezwykle wyczerpujące. Zubożałe energetycznie włókna mięśniowe łatwo ulegają zniszczeniom. Taka sytuacja jest niemal nieunikniona na zbiegach, kiedy dominują skurcze ekscentryczne. Efektywności startowej sprzyja niewątpliwie mniejsza masa ciała i dobra kondycja fizyczna.

Do samego wysiłku można przygotować się prostymi treningami biegowymi wykonywanymi na płaskim terenie. Jednak, żeby nawiązać walkę z najlepszymi trzeba trenować w naturalnych warunkach wysokich gór. Poza zdolnościami wytrzymałościowymi kształtuje się technika biegania (skakania) po skałach i specyficzny krok biegowy. W konkurencjach wysokogórskich nie ma znaczenia duża szybkość biegowa, ale niebagatelny wymiar ma tutaj zwinność. Najlepsze rezultaty osiągają zawodnicy niezwykle wydolni i wytrzymali w wysiłkach o bardzo długim czasie trwania, chociaż klasyczny SkyRace trwa ok. 3h.

 

Share.

Leave A Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.